portekiz vize başvuru formu

Portekiz Vize Başvuru Formu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkeyi ziyaret amaçlarına uygun olarak schengen ve ulusal vize veren Portekiz, Türkiye’de bulunan büyükelçilik ve konsolosluklardan vize başvurularını kabul etmektedir. Portekiz’e seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının Büyükelçilik ve konsolosluğa bizzat başvuruda bulunup, Portekiz vize başvuru formu doldurularak vize talebinde bulunmaları gerekmektedir.

Aracı vize danışmanlık firmaları üzerinden yapılan vize başvuruları konsolosluk ve büyükelçilik tarafından kabul edilmemektedir. İstanbul Macaristan Konsolosluğu Portekiz vizesi vermeye yetkili kurumlar arasında bulunmaktadır ve İstanbul ve çevresi illerde ikamet eden vatandaşlar Macaristan konsolosluğuna Portekiz vizesi başvurusunda bulunabilirler. Bu yüzden vatandaşların vize müracaatları için konsolosluğun iletişim numaralarından bilgi almaları ve konsolosluğun resmi e-mail adresi üzerinden vize randevusu talep etmeleri gerekmektedir.

Portekiz büyükelçiliği ve konsolosluğu, Portekiz ve Türkiye’nin resmi tatilleri haricinde, hafta içi her gün hizmet vermektedir. Vize başvuruları ve görüşmeleri sabah 9.30 ve 12.30 arasında yapılmakta olup, vizesi onaylanan pasaportlar sahiplerine 15.00 ile 16.00 saatleri arasında iade edilmektedir. Bu saatler haricinde konsoloslukta vize işlemleri yapılmamaktadır.

Portekiz’e vize başvurusunda bulunacak olan Türk vatandaşları konsolosluğun resmi kaynakları ve İnternet sitesinde yer alan Portekiz vize başvuru formu ve konsolosluk tarafından talep edilen evraklar ile birlikte müracaat etmelidirler. İlgili evrakların listesi ve vize için izlenmesi gereken prosedür ilgili adreslerde ilan edilmiştir.

Portekiz’e seyahat etmeden önce doldurulması gereken Portekiz vize başvuru formu Türkçe ve İngilizce formatlarda bulunmaktadır. Vatandaşlar istedikleri dilde başvuru formunu doldurarak vize başvurusunda bulunabilirler. Formda yer alan bilgiler ve vize işlemleri için vatandaşların ihtiyacı olan evrak bilgileri aşağıda yer almaktadır:

– Kişisel ve Pasaport Bilgileri:

Vize başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar öncelikli olarak kişisel bilgilerini form üzerinde doldurmalıdırlar. Vatandaşlık numarası ve kimlik bilgileri pasaport üzerinde yazılı olan bilgiler ışığında yazılmalıdır. Başvuru formuna bir adet biometrik özelliklerde çekilmiş fotoğraf eklenmeli, fotoğrafta başvuru sahiplerinin kimlikleri açık bir şekilde tespit edilebilmelidir.

Pasaportların nereden ve hangi tarihten alındığı, geçerlilik süresi, pasaportun verildiği kurum, pasaportun türü gibi bilgiler pasaportla ilgili ayrılan bölümde yazılmalıdır.

Bu alanlar doldurulduktan sonra vize başvurusunda bulunan kişiler güncel ikametgah adreslerini ve iletişim numaralarını forma yazmalıdırlar. Konsolosluk ikinci bir görüşme talep ettiğinde veya başvuru sahibi ile iletişime geçmek istediğinde bu numara ve adresler üzerinden iletişime geçebilmeli, vize başvurusunda bulunan kişilere ulaşabilmelidir.

Eğer vize talebinde bulunan kişilerin ikinci bir ülkenin vatandaşlığı veya pasaportu varsa, izleyen alanda ülke ve pasaport bilgileri yazılmalı, gerekli açıklamalar ve evraklar konsolosluk görüşmeleri sırasında yetkililere teslim edilmelidir.

Mesleki Bilgiler:

Formun izleyen bölümünde vize başvurusunda bulunan kişilerin mesleki bilgilerine dair alan bulunmaktadır. Kişilerin yaptığı iş, çalıştığı kurum ve kuruluşların adres ve telefon bilgileri bul alanda doldurulması zorunlu bilgilerdir. Vize görüşmeleri sırasında başvuruda bulunan kişiler sahip oldukları meslek ve iş bilgilerine dair resmi dokümanları konsolosluk yetkilileri ile paylaşmakla yükümlüdür. Öğrenci statüsünde olanlar bu alanda eğitim gördükleri kurumların adres ve iletişim bilgilerini yazmalıdırlar.

– Seyahat Bilgileri:

Portekiz’e seyahat gerçekleştirecek olan Türk vatandaşlarının seyahat amaçlarını açık ifadelerle paylaşması beklenmektedir. Seyahat amacı, en uygun seçenekle işaretlenmeli, eğer şıklar arasında ziyaret amacına uygun bir seçenek bulunmuyorsa aşağıda er alan açıklama kısmına ziyaret amacı yazılmalıdır.

Son 3 yıl içerisinde schengen vizesi ile gerçekleştirilen geçmiş seyahat bilgileri izleyen bölümde başvuruda bulunan kişilerden istenmektedir. Bu seyahatlerin hangi ülkelere ve ne zaman gerçekleştirildiği Portekiz vize başvuru formu üzerinde paylaşılmalı, gerektiği ve konsolosluk talep ettiği takdirde evraklarla ispat edilmelidir.

Vize başvurusunda bulunan kişi, Portekiz’e bir kişi veya kurumun daveti ile gidecekse, Portekiz’de davet gerçekleştiren kurum veya kişilerin bilgilerini izleyen bölümde paylaşmalı, iletişim ve adres bilgilerini yazmalıdırlar. Gönderilen davetiyeler başvuru evraklarıyla beraber konsolosluğa sunulmalıdır.

Önceki alınan schengen vizeleri için parmak izi uygulamasına tabi olunmuşsa bu bilgi formda yer alan kısımda paylaşılmalıdır. Daha önceden parmak izi veren kişilerin tekrar parmak izi vermesine gerek yoktur. Ancak daha önce parmak izi verilmemişse eğer ilgili seçenek işaretlenmelidir. Vize görüşmelerinde buna uygun prosedür izlenecek ve kişilerin parmak izi alınması için işlemler yapılacaktır.

Portekiz seyahati sırasında konaklama yapılacak yer ve adres bilgileri izleyen bölümde paylaşılması gereken alanlar arasındadır. Eğer konaklama bir akraba veya arkadaş yanında yapılacak ise bu alanda bu kişilerin isim ve adres bilgileri paylaşılmalıdır.

Portekiz seyahati ile beraber diğer schengen üyesi ülkelere de seyahat gerçekleştirilecek ise bu ülkelerin isimleri, konaklama yapılacak yerler ve ulaşım araçlarının rezervasyon numaraları konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Vize başvurusunda bulunan kişilere toplam seyahat süreleri üzerinden vize verilecektir.

– Seyahat Masrafları:

Seyahat masraflarının kim tarafından ve hangi ödeme yöntemleri ile karşılanacağı, Portekiz seyahati sırasında hangi ödeme araçlarının kullanılacağı, kişilerin gelir durumu ve gelir kaynakları seyahat masrafları ile ilgili bölümde yazılmalı, yazılan bilgilerin tamamı resmi evraklarla birlikte konsolosluğa sunularak ispatlanmalıdır. Reşit olmayan ve seyahat masrafları ikinci bir kişi tarafından karşılanacak olan kişilerin, sponsor bilgilerini bu alanda paylaşmaları gerekmektedir.

Vize başvurusunda bulunan kişilerin Portekiz’de veya diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerde yaşayan akrabaları bulunuyorsa, bu kişilerin bilgilerini akrabalık derecesi ve yaşadıkları ülke bilgileri ile paylaşmaları gerekmektedir.

– Portekiz Vize koşulları ve maddeleri:

Vize başvur formunun en son sayfasında vize için geçerli kurallar ve maddeler bulunmaktadır. Portekiz vize başvuru formu imzalandığında bu bilgilerin tamamı, başvuru sahibi tarafından kabul edilmiş sayılır.

2 adet imza alanına başvuru sahibi kişisel imzasını atıp, tarih ve yer bilgisi girerek form doldurma işlemini tamamlar. Reşit olmayan çocukların formları yasal vasileri tarafından doldurularak imzalanmalıdır. Çocukların doldurup imzaladığı formlar kabul edilmemekte ve geçersiz sayılmaktadır.

– Portekiz Vize Ücretleri:

Portekiz seyahati için yapılan vize başvurularının vize ücretleri için Portekiz büyükelçilik ve konsolosluğu herhangi bir banka ile çalışmamakta olup, vize başvuru ücretleri görüşmeler sırasında konsoloslukta bulunan yetkili kişiye ödenmektedir. Banka üzerinden yapılan işlemler kabul edilmemektedir.

Reddedilen vize başvurularının ücretleri sahiplerine geri ödenmez ve tekrar kullanılamaz. Yeniden yapılacak olan başvurular için görüşmeler sırasında tekrar vize ödemesi yapılması gerekmektedir. Talep edilen vize türüne göre vize ücretleri değişmekte olup, ilgili rakamlara konsolosluğun resmi web sitesi üzerinden ve konsolosluk irtibat numaralarından ulaşılarak bilgi alınabilmektedir.

– Portekiz Vize Veriliş Süresi:

Portekiz vizesi, Portekiz vize başvuru formu ile beraber gerekli evrakların konsolosluğa teslim edilmesinden itibaren ortalama 7 iş günü içerisinde verilmektedir. Vize başvurularının seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılması tavsiye edilmektedir. Ulusal vize başvuruları için bu süre 30 gündür. Vize görüşmeleri sırasında konsolosluğun ek belge talep edebileceği, evraklarda detaylı inceleme yapabileceği ve diğer durumlar göz önünde bulundurularak, kişilerin bu sürelerin daha öncesinde vize başvurusunda bulunmaları tavsiye edilir.

Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları Portekiz’e vizesiz seyahat edebilmektedirler. Ancak bu uygulama sadece schengen vizesi için geçerli olup, ulusal vizeler için bu pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması zorunludur.

Portekiz Vize Başvuru Formu S.S.S

Portekiz Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Portekiz vize başvuru formu online olarak doldurulabilir, Schengen vize başvuru formu olarak bilinen Portekiz vize başvuru formu çıktısı alınarak tükenmez kalemle de doldurulabilmektedir.

Portekiz Vize Başvuru Formu Örneği Nasıldır?

Portekiz vize başvuru formu Schengen vize başvuru formudur. Portekiz dış temsilcilikleri İnternet sitelerinden elde edilebilir. Vize başvuru formundaki kişisel bilgi içeren sorular hatasız ve eksiksiz cevaplanmalıdır.

Portekiz Ulusal Vize Başvuru Formu Nereden Alınır?

Portekiz Ulusal vizeleri uzun süreli vizelerdir, bu vize başvurularında vize başvuru sahibi bizzat Portekiz konsolosluklarına başvuru yapmalıdır. Vize başvuru formu İnternet üzerinden online doldurulabilir.

Portekiz Vize Ücretleri

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Portekiz Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Portekiz Ankara Büyükelçilik Sitesi

Portekiz vize başvurusu