portekiz turistik vize

Portekiz Turistik Vize

Türkiye Cumhuriyeti ile Portekiz arasında sınırlı vize muafiyeti antlaşması bulunmaktadır. Bunun sebebi, Portekiz’in Avrupa Birliği’ne dahil olmasıdır. Avrupa Birliği bünyesinde yer alan Portekiz, aynı zamanda Schengen bölgesi içerisinde de yer almaktadır. Bu nedenle Schengen vizesi alınarak, verilen süre boyunca Portekiz’de konaklama gerçekleştirilebilmektedir. Fakat bunun için Schengen vizesi yönetmeliğine uymak ve buna göre Portekiz turistik vize başvurusu yapmak gerekmektedir.

Portekiz Turistik Vizesi Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 4 farklı tip pasaporttan herhangi biri verilmektedir. Bu pasaportlardan yalnızca Umuma Mahsus isimli pasaporta sahip olan kişilerin Portekiz’e girebilmek için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bahsi geçen pasaportun dışında kalan Siyah, Gri ve Yeşil pasaportları kullanan kişilerin ülkeye giriş yapabilmek için herhangi bir başvuruda bulunmasına Portekiz Konsolosluğu tarafından gerek duyulmamaktadır. Fakat bu ayrıcalıktan faydalanabilen pasaport sahiplerinin de konaklama süresi bir miktar kısıtlanmıştır. Bu kısıtlama ile birlikte pasaport sahipleri Portekiz turistik vize başvurusu yapmadan 90 gün süre ile ülke sınırları içerisinde kalabilmektedir. 90 günlük sürenin tamamlanmasının ardından ülke sınırlarından ayrılmak gerekmektedir. Bu süre, 180 günlük zaman dilimi içerisinde kullanılmaktadır. Eğer kişi 180 günlük zaman dilimi içerisinde bu 90 günlük hakkını kullanır ise, tekrardan ülkeye giriş yapabilmek için diğer 180 günlük zamanı beklemelidir. Bu sayede 1 sene içerisinde toplamda 180 gün Portekiz’de kalmak mümkün hale gelmektedir.

Portekiz Turistik Vizesi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Vize başvuruları genel olarak 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Fakat Portekiz de dahil olmak üzere, farklı dönemlerde vize talepleri bir hayli yoğunlaşmaktadır. Bu yoğunluğun meydana gelmesi ile birlikte Portekiz turist vizesi başvurularının sonuçlanma süresi 20 iş gününü bulabilmektedir. Bu da doğal olarak 1 aya tekabül etmekte ve seyahat döneminde bir takım sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Bu ve buna benzer başvuru sıkıntılarının yaşanmaması için vize başvurusu yapacak olan kişilerin seyahat tarihlerinden en az 6 hafta önce başvuru yapması gerekmektedir. Portekiz Konsolosluğu tarafından bu sürenin 8 haftaya çıkarılması da ayrıca tavsiye edilmektedir.

Portekiz Turistik Vize ücreti

Portekiz Turistik Vize Başvurusu Gerekli Olan Evraklar

Vize başvurusu yapacak olan kişiler, gidilecek ülkenin konsolosluğu ile iletişime geçmelidirler. Son dönemlerde konsolosluklar tarafından başvuruların kabul edilmesi çeşitli kurumlara devredildiği için, bu kurumlar ile de irtibata geçilebilmektedir. Bu aşamadan sonra yapılacak olan başvurularda Portekiz Konsolosluğu tarafından farklı kategorilere bağlı olmak ile birlikte, çeşitli evraklar ve belgelerin hazır hale getirilmesi talep edilmektedir. Bu belgelerin hazır bir şekilde temin edilmemesi halinde Portekiz turistik vize başvuruları kabul edilmemektedir. Ayrıca yapılan başvurular da evrakların yetersiz olmasından dolayı reddedilebilmektedir. Bu nedenle tamamen konsolosluğun talepleri doğrultusunda evrak hazırlanmalıdır.

-Pasaport

Başvurularda kullanılacak olan pasaportların içerisinde 2 sayfalık bir boş alan bulunmalıdır. Ayrıca eğer pasaportlar yıpranmış ve zarar görmüşse, başvuru yapmadan önce pasaportun yenilenmesi ve ilgili kurumlar aracılığı ile değiştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemin yapılmasının ardından da Portekiz turistik vize başvurusu yapan kişilerin eski pasaportlarını da getirmeleri gerekmektedir. Son olarak da seyahat tarihlerinin bitişinin ardından pasaportun 3 ay daha geçerliliği olmalı ve 10 yıllık kullanım süresini doldurmamış olmalıdır.

-Biometrik Fotoğraf

Başvuru yapan kişilerden konsolosluk tarafından 2 adet fotoğraf istenmektedir. Fakat bu fotoğrafların aynı olması ve biometrik özelliğe sahip olması gerekmektedir. Portekiz turistik vize başvurularında kullanılacak olan fotoğrafların daha önceki başvurularda kullanılmamış olması gerekmektedir. Ayrıca Portekiz, Avrupa Birliği’ne dahil olduğu için tüm ülkelerin konsolosluğu tarafından aynı ölçülerde fotoğraf istenmektedir. Bu nedenle Portekiz turistik vize başvurusu yapan kişilerin 3.5 cm x 4.5 cm ölçülerinde olan 2 adet fotoğrafı temin etmeleri gerekmektedir.

– Portekiz Turistik Vize Başvuru Formu

Portekiz’e giriş yapacak olan Bordo pasaport sahipleri, başvuru sürecinde Vize Başvuru Formu olarak adlandırılan belgeyi hazır hale getirmek zorundadırlar. Ayrıca bu belge Schengen Başvuru Formu olarak da bilinmektedir. Bu nedenle başvuru sahiplerinin iki formdan herhangi birini doldurması yeterli olmaktadır.

Form içerisinde başvuru sebebinin ve seyahat planının anlaşılabilmesi amacı ile çok sayıda soru bulunmaktadır. Bu sebeple Vize Başvuru Formu Portekiz Konsolosluğu için büyük önem taşımaktadır. Vize başvurusu yapan kişilerin de bu belgeyi İngilizce olarak doldurması ve sistem tarafından verilen randevu tarihlerinde teslim etmesi gerekmektedir. Ayrıca formun tamamında büyük harf kullanılmalıdır. Belirtilen kuralların aksinin uygulanmış olması kesinlikle kabul edilmemektedir.

-Finansal Durumu Gösteren Belgeler

Bahsi geçen belgeler arasında çeşitli evraklar yer almaktadır. Bunlardan ilki maaş bordrosudur. Portekiz Konsolosluğu tarafından talep edilen maaş bordroları son 3 aya ait olmalıdır. Ayrıca bağlı bulunulan kurum yetkilisi tarafından da imzalanıp, kaşelenmelidir. Bunun haricinde, son yapılan hesap işlemlerinin incelenebilmesi için de Banka Hesap Dökümü istenmektedir. Bu evrak, randevu tarihinden en fazla 1 hafta önce alınmış olması gerekmektedir. Daha önceki dönemlere ait olan belgeler kabul edilmemektedir. Aynı şekilde hesap dökümü de maaş bordrosu gibi son 3 aya ait olmalıdır.

Başvuru sahiplerinin hesaplarında bir miktar nakit olması gerekmektedir. Bu miktar, 1 haftalık turistik gezi için 3.000 TL olarak belirlenmiştir. Sürenin uzaması halinde hesapta bulunması gereken tutar da artmaktadır. Ayrıca eğer Portekiz turistik vize başvurusu yapan kişi varsa kira geliri, kredi kartı ekstresi, araç ruhsatı, ev veya arsa tapusu gibi bilgileri de konsolosluk ile paylaşmalıdır. Bu detaylar başvuru sürecini fazlasıyla olumlu yönde etkilemektedir.

-Mesleki Durumu Gösteren Belgeler

Kişi, bağlı bulunduğu kurum aracılığı ile birçok belgeyi temin etmek zorundadır. Bunlar Vergi levhası, Faaliyet belgesi, şirketin İmza sirküleri ve şirketin Ticaret sicil gazetesidir. Bu belgelerin tamamının çalışılan kurum veya şirket tarafından alınmış olması gerekmektedir. Ayrıca her belgenin imzalı ve kaşeli olması şarttır. Bunlara ek olarak da Vize Talep Dilekçesi’nin hazır olması gerekmektedir. Bu dilekçe, Portekiz turistik vize başvurusu yapan kişi tarafından hazırlanmalıdır. Portekiz Büyükelçiliği’ne veyahut da Portekiz Konsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçede yalnızca İngilizce dili kullanılmalıdır. Bunun haricindeki herhangi bir dil kabul edilmemektedir.

-Diğer Evraklar

Konsolosluk tarafından dönem dönem farklı belgeler istenebilmektedir. Fakat bunlardan farklı olarak, başvuru sürecinin tamamlanabilmesi için kişinin bir takım belgeleri de temin etmesi gerekmektedir. Bu belgelerden ilki seyahat planını destekleme özelliğine sahip olan belgelerdir. Bu belgelerin içerisinde de otel rezervasyonları ve uçak biletleri yer almaktadır.

Kişi, gidecek olduğu yer için almış olduğu uçak biletlerini konsolosluk ile paylaşmak durumundadır. Ayrıca ülkeye giriş yapmadan önce kalınacak yerlerin ayarlanması gerektiği için, rezervasyonların yapılması gerekmektedir. Rezervasyonların konaklama şirketleri tarafından onaylanması halinde de konfirmasyonların çıktısı alınmaktadır. Her iki belgenin de randevu tarihinde ilgili kuruma teslim edilmesi gerekmektedir.

Hazırlanması gereken diğer belgeler de Sağlık Sigortası, Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Adli Sicil Kaydı’dır. Bu belgeler Nüfus Müdürlüğü’nden ve savcılıktan alınabilmektedir. Fakat sağlık sigortası için yetkili sigorta şirketleri ile bağlantıya geçmek gerekmektedir. Yurt dışında meydana gelebilecek sağlık problemlerinin çözüme kavuşturulabilmesi için yapılan sigorta, son dönemlerde zorunluluk haline getirilmiştir. Bu nedenle Portekiz’e veya herhangi bir Avrupa ülkesine gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu sigortayı yapması gerekmektedir.

Portekiz Turistik Vize S.S.S

Portekiz Turist Vizesi Nedir?

Portekiz’e turistik amaçlı seyahat etmek isteyen Türklerin ve Türkiye’de en az dönüş tarihi itibariyle 2 ay geçerli yasal oturum izni bulunan yabancı kişilerin, Portekiz Turistik Schengen vizesi alması gerekir. Schengen vizesi başvuru sahibine Portekiz’de 6 ay içinde 90 gün kalma hakkı sunmaktadır.

Portekiz Turist Vize Ücreti Ne Kadar?

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Portekiz Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Portekiz Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz Vizeleri için temel evraklar şunlardır:

Pasaport

Eski Schengen vizeleri fotokopileri

Vize başvuru sahibi kimlik fotokopileri

Portekiz vize başvuru formu

Portekiz vize başvuru dilekçesi

Gelir belgeleri, imzalı ve kaşeli

Banka hesap özeti, imzalı ve kaşeli

Seyahat sağlık sigortası

Konaklama ve ulaşım rezervasyon bilgileri

Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

Seyahat amacına göre istenilen vize türünde ek belgeler istenebilir.

Portekiz Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz vizelerinin sonuçlanma süresi başvuru tarihinden sonra 5 iş günü olmaktadır. Hatalı ve eksik evrak bulunması durumunda bu süre uzayabilir.

Portekiz Ankara Büyükelçilik sayfası

Portekiz vize başvuru süreci hakkında bilgi edininiz.