portekiz transit vize

Portekiz Transit Vize

Portekiz’e seyahat edecek olan Türk vatandaşları, vize müracaatı yapmak zorundadır. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri 180 gün içinde 3 ayı geçmeyen konaklama durumunda vize işlemlerinden muaf tutulurlar.Portekiz transit vize başvuruları seyahat amacına uygun olarak değerlendirilir. Başvuru sırasında dosyaya konacak olan evrakların vize başvuru amacına uygun olması şartı aranır.

Schengen Bölgesi üyesi olan Portekiz’e 90 günden daha kısa bir süre seyahat etmek isteyenlerin, seyahatlerine bu ülkeden başlaması halinde, vize başvurusunu için de Portekiz yetkili makamlarını seçmesi zorunludur. Portekiz ve Macaristan ülkeleri arasında yapılan anlaşmaya istinaden, başvurular Türkçe ve İngilizce olmak kaydıyla Macaristan Büyükelçiliklerine de yapılabilir. Portekiz transit vize başvuruları şahsen yapılabileceği gibi yetkilendirilmiş acenteler tarafından da gerçekleştirilebilir. İşlemler hafta içi günlerde ve mesai saatleri içinde alınır. Başvuruların sonuçlanması 2 haftayı bulabilir. Bu nedenle seyahat planını yapan kişilerin vize başvurusu hazırlıklarına da başlaması önerilir.

Portekiz Transit Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Portekiz üzerinden başka bir ülkeye geçecek olan kişiler, uçuşlarını beklerken havalimanından çıkmak isterse transit vize sahibi olmak zorundadır. Yolculuk sürecinde havalimanında kalacak olanların veya farklı bir Schengen bölgesine geçmeyecek olanların vize olmasına gerek yoktur. Portekiz transit vize işlemleri de diğer vize kategorileri gibi yaklaşık olarak 15 gün içerisinde neticelenir. Ek evrak isteme ya da mülakat talebinde bulunma hakkını saklı tutan yetkili birimler gerekli görmeleri halinde başvuru sahibi hakkında detaylı araştırma yapma imkanına da sahiptir. Transit vize başvurusu için gerekli olan evraklar düzenli olarak güncellenir. En doğru bilgiler için hizmet veren acente veya Büyükelçilik üzerinden bilgi alınabilir.

  • Vize başvuru formu
  • Geçerli bir pasaport
  • Vize talep dilekçesi
  • 2 adet biyometrik ve yeni çekilmiş fotoğraf
  • Kimlik fotokopisi
  • Uçak ve konaklama rezervasyonları ve seyahat sağlık sigortası poliçesi Portekiz transit vize başvurusunda istenen evraklar arasında sayılabilir.

Vize istenen pasaportun 10 yıldan eski olmaması şartı aranırken; 2 adet boş vize sayfası ve seyahat süresinden sonra en az 3 aylık geçerliliği olan bir defter ile başvuru gerçekleştirilebilir. Her kategoride zorunlu olduğu gibi transit vize başvurusunda da başvuru formu doldurulması ve kişi tarafından imzalanması şartı aranır. Forma yazılan bilgilerin eksiksiz, doğru ve diğer evraklarla uyumlu olması başvuruların işleme alınabilmesi için gereklidir.

Vize İşlemleri için gerekli fotoğrafın; 6 aydan eski olmaması, alın ve kulakların açık kalması, arka fonun beyaz olması istenir. Biyometrik özelliklere sahip olan fotoğrafların ölçüsü 35×45 mm’dir. Schengen bölgesinde oturma izni ya da hala geçerli bir vizesi olanlar bir ülkeden bir ülkeye geçerken transit vize almadan da ülkeye giriş izni almış sayılırlar.

Karayolu İle Yapılacak Seyahatlerde Transit Vize Gerekli mi?

Araç ile Portekiz’e gidecek ya da Portekiz’den geçecek olan kişilerin pasaport ve vizeye ek olarak; ehliyet, araç ruhsat, kullanım hakkı veya yeşil sigorta belgelerini yanında bulundurması zorunludur. Portekiz Ankara Büyükelçiliği veya Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu her türlü vize işi veya bilgi teyidi için en yetkili mercidir. Portekiz transit vize ücreti başvuru dönemine göre değişiklik gösterebilir. Ekspres vize taleplerinde işlem ve harç bedellerinin daha fazla olduğu unutulmamalıdır. Dönemsel olarak değişen ücretler, vize kategorisi ve giriş sayısına göre de farklı şekillerde ayarlanır. En güncel bilgiler için hizmet alınan yetkili acentelerden bilgi alınabilir.

Transit vize başvurusu esnasında istenen seyahat sigortası poliçesinin özellikleri arasında; seyahat sürecini içermek, tüm Schengen bölgesini kapsamak ve en az 30 bin Euro teminat olmak kuralları aranır. Resmi tatil dönemlerinde ya da özel günlerde işlem yoğunluğu göze alınmalı ve herhangi bir sorun yaşanmaması için başvuruların daha erkene alınması tavsiye edilir.

portekiz transit vize

Portekiz Vizesi Parmak İzi İşlemleri

Vize başvurularında Vize Bilgi Sistemi geçerlidir. Schengen ülkelerinin tamamında da geçerli olan sistem, kimlik sahteciliğinin engellenmesini hedefler. Biyometri işlemi yardımıyla parmak izi tespiti yapılır. 10 parmak için ayrı ayrı yapılan işlem için gerekli olan belgelerin vize başvuru dosyasında hazır olması istenir. Vize muafiyeti olan pasaport sahiplerinden parmak izi istenmez. Herhangi bir fiziki engeli olan kişiler işlemden muaf tutulurken, maksimum sayıda parmaktan işlem yapılması esastır. 12 yaşından küçük çocuklar için de parmak izi zorunluluğu aranmaz. Parmak izi veremeyecek engele sahip olanlar bu durumu bir sağlık raporuyla kanıtlamak zorundadır.

Portekiz Schengen vize başvurusunda en fazla konaklama süresi 90 gündür. Uzun süreli vize ihtiyacı olanların seyahat planları hakkında her türlü resmi evrakı başvuru dosyasına eklemesi zorunludur. Her kategori için başvuruda bulunacak olan adayların öncelikli olarak başvuru formunu eksiksiz ve güncel bilgiler eşliğinde doldurması gerekir. İngilizce ve Türkçe olarak doldurulabilen başvuru formunun Macaristan Başkonsolosluğuna teslim edilecek olması halinde yetkili birimlerden gelecek olan çevirinin yapılması zorunludur. Seyahatin amacı ve başvuru sahibinin Türkiye’deki maddi imkanlarının ülkeye geri dönüşü destekleyecek şekilde olması başvurunun sonucunu direk olarak etkiler.

Portekiz Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Vize türüne göre değişiklik gösterebilen işlemlerde maksimum sonuç süresi 15 iş günüdür. Portekiz ve Türkiye için resmi tatil kabul edilen günlerde işlem yapılmayacak olması seyahatin aksamasına neden olabilir. Tüm dünyada kutlanan özel günler öncesinde de işlem yoğunluğu yaşanabileceği unutulmamalıdır. Portekiz transit vize başvurularının yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde tutularak erken yapılması son derece önemlidir. İki ülke arasında yapılan anlaşmaya rağmen sadece kısa süreli vize başvuruları Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılabilir. Uzun süreli vize talebi, Aile ziyareti talebi ve ticari vize için tek yetkili makam Portekiz Ankara Büyükelçiliği’dir.

En güncel evrak bilgileri için yetkili birimlerden bilgi alındıktan sonra hazırlıklar başlayabilir. Aynı zamanda Schengen özelliği taşıyan Portekiz vizesi ile aynı bölgedeki ülkelere geçiş yapılabilir. Bu gezilerde pasaportun mutlaka kişinin yanında olması gerekir. Portekiz transit vize dilekçesi yazılırken seyahat hakkında detaylı bilgi verilmesi gerekir. Dilekçede uçuş saatleri, ülkede geçirilecek olan saat veya gün sayısı, hangi ülkeye geçiş yapılacağı ve bu sürede yapılacak harcamaların nasıl karşılanacağının net bir dille ifade edilmesi zorunludur. Başvuru evrakları, form ve dilekçe üzerindeki bilgilerin uyumlu olması işlemlerin onaylanması için zorunludur.

Başvuru formu; vize talebinde bulunan kişinin yetkili birimler tarafından daha yakından tanınmasını sağlar. Formun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekir. Başvuru sırasında beyan edilen evraklarla girilen bilgiler arasında uyumsuzluk olması halinde başvuru reddedilir. Form, tükenmez kalem kullanılarak ve büyük harflerle doldurulmalıdır. İstenen resimlerden biri başvuru formuna yapıştırılır ve en alt kısımdaki alan başvuru sahibi tarafından imzalanır. Bu imza ile pasaport üzerindeki imzanın aynı olması zorunludur.

Türkçe ve İngilizce olarak doldurulan form, dijital ortamda da hazırlanabilir. Başvuru formu hizmet veren adresler üzerinden tedarik edilebileceği gibi Konsolosluk tarafından verilen link üzerinden de indirilebilir. Başvuru formu alınırken herhangi bir ücret ödenmez. Vize başvuru formunda; kişisel bilgiler, iletişim bilgiler, maddi imkanlar, seyahat sebebi ve varsa bundan önceki Schengen vizelerine ait bilgilerin girilmesi istenir. Portekiz Ankara Büyükelçiliği, hafta içi günlerde ve resmi mesai saatleri içerisinde vize başvurularını alır ve pasaport dağıtımı yapar.

.Portekiz Transit Vize S.S.S

Portekiz Transit Vize İstiyor mu?

Portekiz’den transit geçişlerde kısa süreli Portekiz transit vizesi istenmektedir.

Portekiz üzerinden seyahat etmek için transit vizeye ihtiyacım var mı?

Portekiz Havalimanı Transit Vize Gereksinimleri

AB/AEA üyesi olmayan bir ülkeye seyahat ediyorsanız, ancak uçağınızın Portekiz havaalanlarından birine inmesi gerekiyorsa, Portekiz Havaalanı Transit Vizesine ihtiyacınız olabilir. Schengen vize rejimi kapsamındaki ülkelerin tüm vatandaşlarının Portekiz Havaalanı Transit Vizesine ihtiyacı yoktur.

AB’de transit geçiş için vizeye ihtiyacım var mı?

Schengen bölgesindeki bir havaalanından seyahat ediyorsanız, terminalden ayrılmasanız bile Schengen Havaalanı Transit Vizesi almanız gerekebilir. Üçüncü ülke vatandaşı olarak bir Schengen Havalimanı’na girişinizi şart koşan şartlar, ikamet durumunuz ve vatandaşlığınız tarafından belirlenir

Portekiz Transit Vize Ücreti Nedir?

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Portekiz Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Portekiz Ankara Büyükelçilik

Portekiz vize ücretleri hakkında bilgi alınız.