portekiz ticari vize

Portekiz Ticari Vize

Portekiz’e seyahat etmeyi planlayan bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları ile Türkiye’de oturma izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının Schengen Portekiz vizesi almaları gerekir. Portekiz, Schengen bölgesine dâhil olan bir ülkedir. Bu nedenle pasaportlarında Schengen vizesi bulunan kişiler Portekiz ticari vize almadan giriş yapabilmektedir.

Hizmet ( Gri ), Diplomatik ( Kırmızı ve Siyah ), Hususi ( Yeşil ) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 6 ay içerisinde 90 günü aşmayacak seyahatlerinde Portekiz vizesinden muaf tutulur. Ancak bu kişiler uzun süreli olan yani 90 günü aşan Portekiz seyahatlerinde vize almak zorundadırlar.

Vize başvuruları öncesinde seyahatin nedeni belirlenmelidir. Seyahatin neden yapıldığına göre alınması gereken vize türü ve hazırlanması gereken evraklar değişmektedir. Hazırlanan evraklar sonrasında başvurunun Portekiz Konsolosluğuna, Macaristan Konsolosluğuna ya da Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri aracılığı ile yapılması gerekir.

Portekiz ile Macaristan ülkelerinin yaptıkları anlaşmaya göre, İstanbul ve çevre illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturma izni bulunan üçüncü ülke vatandaşları, Portekiz vize başvurularını Macaristan Konsolosluğuna yapmalıdır. Hazırlanan evrakların ise Macaristan Konsolosluğu prosedürüne göre çevrilmesi gerekir.
Portekiz Ticari Vize İşlemleri

Portekiz’e yapılacak olan seyahatin amacına göre alınması gereken Portekiz vizesi değişmektedir. Vize türüne ve mesleğe göre hazırlanacak olan evrakalar da farklıdır. Bu nedenle ilk olarak seyahatin nedeninin belirlenmesi gerekir.

Portekiz Ticari Vize Başvurusu

Portekiz’e kongre, seminer, konferans ve iş organizasyonu gibi ticari nedenler ile seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport sahiplerinin Portekiz Ticari Vize başvurusu yapması gerekir. Portekiz Ticari Vizesi kısa süreli yani 90 günü aşmayan vize türlerinden biri olduğu için Schengen vizesi alınması gerekir.

Portekiz Devleti, Schengen ülkeleri arasında yer alır. Schengen vizesi ile tüm Schengen bölgesi ülkelerine vize almadan giriş yapılabilmektedir. Portekiz Ticari Vizesi alan kişiler, ilk olarak Portekiz’e girmek şartı ile tüm Schengen ülkelerine seyahat edebilirler. Schengen Portekiz Ticari Vizesini alan kişiler, Portekiz’e giriş yaptıktan sonra şu ülkelere vizesiz giriş yapabilirler:

Avusturya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Estonya, Danimarka, Fransa, Finlandiya, İspanya, Hollanda, İsveç, Macaristan, İtalya, Liechtenstein, Litvanya, Letonya, Malta, Lüksemburg, Polonya, Slovakya, Yunanistan, Slovenya, İzlanda, İsviçre ve Norveç.

Portekiz Ticari Vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin, seyahatinin mesleki gerekliliğinin çalıştığı şirket tarafından konfirme edilmiş olması gerekir. Başvuru sahibinin mesleki durumuna göre hazırlanması gereken belgelerin güncel olması ve şirketin bütün bilgilerini içeren evrakların Konsolosluğa ibraz edilmesi gerekir.

portekiz ticari vize ücreti

Portekiz Ticari Vize Gerekli Evraklar Hakkında

İstenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanması, vizenin çıkış sürecini hızlandırır. Öncelikle Portekiz Ticari Vize için Portekiz’de bulunan şirketten gelmiş olan davet mektubunun mutlaka ibraz edilmesi istenir. Davet mektubu ibraz edilemez ise Portekiz vize başvurusu geri çevrilir.
Başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirketin antetli kağıdına yazılan dilekçenin, şirketin güncel resmi evrakları ile beraber Portekiz Ticari Vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekir. Başvuru sahibi şirket yetkilisi ise hazırlanacak olan belgeler de bazı değişiklikler gözlenir.

Portekiz Ticari Vize işlemlerinin reddedilmemesi için belgelerin tamamen doğru ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Belgelerde eksiklik olması durumunda Portekiz Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilir. Bu nedenle de seyahatinizde aksama yaşanabilir. Bunların yaşanmaması için Portekiz Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezlerinden yardım alınması önerilir.

Portekiz Ticari Vizesi İçin Gereken Evraklar

Portekiz’e ticari amaç ile gidecek olan umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Portekiz Ticari Vizesi için istenen evrakları eksiksiz olarak hazırlaması gerekir. Ayrıca verilen belgelerdeki bilgilerin doğru olmasına da dikkat edilmelidir.

Pasaport

Portekiz Ticari Vizesi için başvuru yapılacak olan pasaportun 10 yıldan eski olmaması istenir. Ayrıca yırtık ve yıpranmamış olması gerekir. Portekiz seyahati bittikten sonra pasaportun 3 ay daha geçerliliği olmalıdır. Vizenin pasaporta işlenmesi için en az 2 tane yan yana boş sayfa olması gerekir. Pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfanın ve daha önceki vize işlemlerinin fotokopileri de başvuru dosyasına eklenmelidir.

Vize Başvuru Formu

Başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulması gereken Portekiz Ticari Vizesi Başvuru Formunun okunaklı olması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekir. Vize başvuru formuna adres ile e mail bilgileri de eklenmelidir.

Fotoğraf

Daha önce vize başvurusunda kullanılmamış olan ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 35 x 45 mm ölçülerinde 2 tane biyometrik fotoğraf hazırlanmalıdır. Fotoğrafın arka fonu beyaz olmalı ve çene mesafesinde çekilmesi gerekir.

Davetiye

Portekiz Ticari Vizesi için en önemli evraklardan biri davetiyedir. Portekiz’de faaliyetini sürdüren firmadan alınan davetiye mektubunun aslı ya da e mail çıktısı ibraz edilmelidir. Davetiye mektubunda davet eden firmanın adı, adresi, başvuruş sahibinin adı, firmadaki görevi, vizenin süresi, seyahatin nedeni ve başvuru sahibinin seyahat masraflarının karşılanacağına dair teminat bilgilerinin açıkça anlatılması gerekir.

Fuar için vize isteniyor ise fuar bilgilerini gösteren giriş belgesinin ev diğer belgelerin ibrazı istenir. Davetiyenin İngilizce ya da Portekizce yazılması gerekir. Portekiz’de ve Türkiye’de bulunan şirketler arasında yapılan anlaşmalar var ise bu anlaşmaların belgeleri de başvuru dosyasına eklenmelidir.

Ulaşım ve Otel Rezervasyon Belgeleri

Portekiz’e seyahat edilecek ulaşım yolu ile ilgili rezervasyon bilgileri ve Portekiz’de konaklanacak olan otel rezervasyon belgelerinin ibrazı istenir. Portekiz’den sonra farklı Schengen ülkelerine de seyahat edilecek ise ülke aktarmalarının bilgileri gösterilmelidir.
Tüm rezervasyon belgelerinde mutlaka başvuru sahibinin adı ve soyadı yer almalıdır. Bu bilginin yer almadığı belgeler kabul edilmemektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Schengen vizesi için zorunlu olan belgelerden biri de seyahat sağlık sigortasıdır. Sigortanın tüm seyahat süresini kapsaması ve en az 30 bin Euro teminatlı olması gerekir.

Şirkete Ait Evraklar

Şirketin son 6 ay içerisinde alınmış olan faaliyet belgesi
Şirket unvanı ve ortak bilgilerinin yer aldığı ticaret sicil gazetesi
Güncel vergi levhası

Banka Hesap Dökümleri

Şirketin ya da başvuru sahibinin banka hesap dökümlerinin orijinal belgeleri ibraz edilmelidir. Belgelerin vize başvurusundan 1 hafta önce alınmış olması ve son 3 ayı içermesi gerekir. Belgelerin banka kaşeli ve imzalı olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bankanın imza sirküleri de evraklar arasına eklenmelidir. Banka hesabında en az 5000 TL bakiye olmalıdır.

Ticari Vize Çalışanlardan İstenen Belgeler

  1. Nüfus cüzdanı kopyası
  2. Son 3 ayı içeren maaş bordrosu
  3. Güncel ve barkodlu SGK işe giriş bildirgesi
  4. 4A hizmet dökümü

Portekiz Vizesi Başvuru İşlemleri

İstenen belgelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmasından sonra gerekli başvuru yapılabilir. İstanbul ve çevre illerden müracaat edecek olan kişilerin, Macaristan Konsolosluğuna başvuruları iletmesi gerekir. Portekizce hazırlanan evrakları kabul etmeyen Macaristan Konsolosluğu, prosedürlerine uygun olan dile çevrilmiş evrakları kabul etmektedir. Ankara’dan yapılacak olan Portekiz Ticari Vizesi başvurusu, Portekiz Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edilmektedir.

Portekiz Ticari Vize S.S.S

Portekiz Ticari Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz Ticari Vizesi için yapılan başvurular, evrakların prosedürlere uygun olması halinde 7 – 10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Yönergelere göre uygun olarak hazırlanmayan ve eksik evraklar içeren başvurular nedeni ile Konsolosluk tarafından ek evrak talebinde bulunulabilmektedir. Bu durumda vize başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilir. Bu durumda sıkıntı yaşamamak için vize başvurularının seyahatten 15 gün önce yapılması önerilir.

Portekiz Ticari Vize Ne Kadar?

Portekiz vize ücretleri 2022 yılında şu şekilde belirlenmiştir:

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Portekiz Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Portekiz Ticari Vizesi Davetiye Örneği Nasıldır?

Portekiz’de iş ortaklığı yapılacak firmanın antetli kağıdına bir davetiye hazırlanmalıdır. Davetiyede davet edilen kişinin kimlik belgeleri ve iş unvanları yazılmalıdır. İş gezisinin ne amaçla yapılacağı mutlaka belirtilmelidir, seyahat tarihleri ve iş etkinlikleri belirtilmelidir. Davet mektubu şirketin yetkili kişisi tarafından imzalanmalı ve kaşelenmelidir.

Portekiz Ankara Büyükelçilik sitesini ziyaret ediniz.

Portekiz vize başvuru bilgisi