portekiz aile ziyaret vizesi

Portekiz Aile Ziyaret Vizesi

Portekiz’e seyahat etmeyi düşünen bordo pasaport sahiplerinin Portekiz Schengen vizesi alması gerekir. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize almaları gerekirken hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde vize muafiyetine tabidirler. 90 günü aşan seyahatlerde ise seyahatin amacına göre Portekiz aile ziyaret vizesi alınması zorunludur.

Portekiz, Schengen ülkeleri arasında yer alır. Bu nedenle, daha önceden Schengen vizesi alan kişilerin vize süreleri geçerli ise Portekiz’e seyahatlerinde yeniden vize almalarına gerek yoktur. Ayrıca alınan Schengen vizesi ile ilk olarak Portekiz’den başlamak şartı ile tüm Schengen ülkelerine seyahat edilebilmektedir.

Portekiz’e yapılacak olan seyahatin amacına göre alınması gereken vize türleri bulunmaktadır. Her vize türü için hazırlanması gereken evraklar değişmektedir. Vize kategorisine göre istenen bütün belgeler eksiksiz olarak hazırlanır ve gerekli yerlere başvuru yapılır.

Portekiz ile Macaristan arasında imzalanan anlaşma gereğince, İstanbul ve çevre illerinden Portekiz vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin Macaristan Konsolosluğu aracılığı ile işlemlerini sürdürmesi gerekir. Bu durumda hazırlanan belgelerin Macaristan Konsolosluğunun prosedürlerine uygun olması istenir.

90 günden az olan konaklamalar için tercih edilen Portekiz Aile Ziyaret Vizesi, Portekiz’de ikamet etmekte olan aile, eş, arkadaş ve akrabaların ziyaret edilmesini sağlar. Schengen vizesinin C kategorisinde yer alan bu vize, kısa süreli vize türü arasında yer alır.

Portekiz Aile Ziyaret Vize İşlemleri

Portekiz’de ikamet eden akraba veya arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de oturma izni bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının Portekiz Aile Ziyaret Vizesi almaları gerekir. İşlem sürecini uzamaması için istenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekir.

Portekiz Schengen ülkesidir. Bu nedenle Portekiz Aile Ziyaret Vizesi alırken parmak izi verilmesi gerekir. Eğer son 3 yıl içerisinde çok girişli Schengen vizesi alınmış ise parmak izi vermeye gerek yoktur. Ancak Schengen vizesi alınmamış ise parmak izi işlemlerinin tamamlanması gerekir.

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunacak olan kişinin, Portekiz’de ikamet eden yakınından gelen davet mektubunu ibraz etmesi zorunludur. İstanbul ve çevresinde bulunan illerde ikamet eden kişiler, Portekiz Aile Ziyaret Vize başvurularını Macaristan Konsolosluğundan yapmalıdır. Ankara ve çevresindeki illerde ikamet eden kişiler ise Portekiz Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile işlemlerini yürütebilir.

Yapılan Portekiz Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi başvurusunun onaylanması için evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve prosedürlere uygun olması gerekir. Belgelerin eksik ya da sahte olması durumunda vize başvurusu reddedilebilir ya da ek evrak talebi yapılabilir.

İstanbul’da bulunan Macaristan Konsolosluğu aracılığı ile aile ziyaret vizesi için başvuru yapılacak ise hazırlanan belgelerin Macaristan Konsolosluğunun prosedürlerine uygun olarak hazırlanması gerekir. Belgelerin Portekizce hazırlanması halinde Macaristan Konsolosluğunun isteğine göre İngilizce veya Türkçe diline çevrilmesi gerekir.

portekiz aile ziyareti vize bilgisi

Portekiz Aile Ziyaret Vize İşlemleri İçin Gereken Evraklar

Portekiz’de ikamet eden aile, akraba ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Schengen vizesi olmaması durumunda Portekiz Aile Ziyareti Vizesi başvurusunda bulunması gerekir. Alınan Portekiz Aile Ziyaret Vize işlemleri sonrasında 90 günlük konaklama süresi tanınır. Vize başvurusunun istenen sürede onaylanması için belgelerin istenildiği gibi eksiksiz ve doğru olarak hazırlanması gerekir.

Pasaport

Portekiz aile ziyareti için alınacak olan vize başvurusunda sunulması gereken pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekir. Eski tip çipli pasaport var ise bu pasaportun imzalanmış olması istenir. Portekiz ziyareti bitimi itibari ile pasaportun en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.

Portekiz aile ziyaret vizesinin pasaporta işlenmesi için en az 2 sayfasının yan yana ve boş olması istenir. Pasaportun yırtık ya da yıpranmamış olmasına dikkat edilmelidir. Pasaportta kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfa ile vize işlemleri yapılan sayfaların fotokopileri ile asıllarının ibraz edilmesi gerekir.

Portekiz’e arkadaş, eş ya da anne – baba ile seyahat ediliyor ise seyahat edilen kişinin Schengen vizesinin fotokopilerinin de pasaporta eklenmesi gerekir.

Nüfus Cüzdanının Fotokopisi

Başvuru sahibinin T.C Nüfus cüzdanının arkalı ve önlü fotokopilerinin ibraz edilmesi gerekir. Nüfus cüzdanlarının 10 yıldan eski olmaması önemlidir.

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Formu

Portekiz Aile Ziyaret Vize işlemleri için öncelikle vize başvuru formunun doldurulması gerekir. Okunaklı ve doğru bir şekilde doldurulan vize başvuru formunun sonunda başvuru sahibinin adı – soyası ve ıslak imzası olmalıdır.

Vize başvuru formuna başvuru sahibinin ev adresi ile e posta bilgileri de eklenir. Ayrıca güncel cep telefonu bilgisi de unutulmamalıdır. Portekiz Schengen aile ziyaret vizesinin siyah ya da mavi kalemle doldurulması veya bilgisayar ortamında doldurularak çıktısının alınası istenir. Başvuruyu yapan kişi 18 yaşından küçük ise imza kısmında anne ve babanın imzaları olmalıdır.

Fotoğraf

Portekiz Aile Ziyaret Vizesi işlemleri için 2 adet fotoğraf istenmektedir. Fotoğrafın önceki vize işlemlerinde kullanılmamış olmasına dikkat edilmelidir. Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan güncel fotoğrafın 35 x 45 mm boyutlarında olması gerekir.

Fotoğrafın arka fonunun beyaz olması ve başvuru sahibinin yüzünü net bir şekilde göstermesi önemlidir. Fotoğraf çekilirken şapka, gözlük ve şal gibi aksesuarların kullanmamasına dikkat edilmelidir.

Ulaşım ve Konaklama Bilgileri

Portekiz Schengen vize başvurularında gidiş ve dönüş uçak rezervasyonlarının ibraz edilmesi gerekir. Bu sayede seyahat süresi bitiminde Portekiz’in terk edileceği gösterilmiş olmaktadır. Otelde konaklama yapılacak ise otel rezervasyonu bilgileri istenir. Ancak Portekiz’deki aile ya da arkadaşın evinde konaklanacak ise konaklama bilgilerinin ibraz edilmesine gerek yoktur.

Davetiye

Portekiz Ziyaret Vize başvuru işlemleri için en temel belgelerin başında davetiye gelmektedir. Portekiz’de ziyaret edilecek olan kişiden gelen davetiye mektubu olmadan vize başvurusu yapılamaz. Daveti yapan kişinin hem kişisel hem de iletişim bilgileri davetiyede yer almalıdır.

Davet eden ve edilen kişi arasındaki yakınlık bilgisi, ziyaretin neden yapıldığı, istenen vize süresi ve seyahat boyunca masrafların nasıl karşılanacağı bilgilerinin açık bir şekilde yer alması gerekir. Davetiyenin noterden onaylı olması ve İngilizce ya da Portekizce yazılması gerekir. Başvuru Portekiz Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapılacak ise daveti yapan kişinin ‘’ Termo de Responsibilidade ‘’ formunu doldurması gerekir. Formun yanında davet yapan kişinin kimlik ya da pasaport bilgileri ile son 3 aylık banka hesap bilgileri olmalıdır.

Vize Talep Dilekçesi

Başvuru sahibi çalışan ya da şirket sahibi ise şirketin antetli kağıdına seyahatin nedeninin, süresinin ve masrafların nasıl karşılanacağı bilgilerinin net bir şekilde açıklanması gerekir. Başvuru sahibinin seyahat sürecinde izinli olduğunun da belgeler ile ispatlanması istenir.

Şahsi / Şirket Banka Dökümlerinin Orijinali

Vize başvuru tarihinden 1 hafta önce bankadan alınan hesap cüzdanını son 3 aylık dokümanı banka yetkilisi tarafından imzalanmalıdır. Banka kaşesi ve imza sirküleri de unutulmamalıdır.

Portekiz Aile Ziyareti Vize Başvurusu

Belgeler hazırlandıktan sonra vize merkezleri aracılığı ile Ankara Portekiz Büyükelçiliği ya da İstanbul Macaristan Başkonsolosluğuna vize başvurusu yapılır. Belgelerin eksiksiz olması durumunda başvuru sonucu 7 – 15 iş gününde sonuçlanır. Ek evrak talep edilir ise bu süre uzayabilir. Bu nedenle başvuruların seyahatten en az 15 gün önce yapılması önerilmektedir.

Portekiz Aile Ziyaret Vizesi S.S.S

Portekiz Aile Ziyareti Vizesi Nedir?

Portekiz Aile Ziyareti vizesi aile yakınları Portekiz’de oturma iznine sahip kişilerin başvurabileceği bir vize türüdür. Portekiz aile vizesi, sponsorun oturma izni süresince geçerlidir. Çiftin beş yıldır evli olduğu durumlarda, ilk oturma izni iki yıl geçerlidir ve üç yıl geçerli ve her üç yılda bir yenilenebilir özerk vize verilir.

Ailemi Portekiz’e getirebilir miyim?

Portekiz’de Daimi veya Geçici izne sahip olan kişi, çocuklarına, ebeveynlerine, evlatlık çocuklarına ve kardeşlerine bağlı olarak eş gibi aile üyelerini davet etme hakkına sahiptir. Bu nedenle, Akrabalar, ebeveynler ve partnerler Portekiz’in aile üyelerine katılmak için aile vizesine başvurabilirler.

Portekiz Ankara Büyükelçilik Sitesi

Portekiz vize ücret sayfamızdan bilgi alınız.