Portekiz Vizesi Randevu

Portekiz Vizesi Randevu

Portekiz vizesine İstanbul’dan başvuracak kişilerin Portekiz vizesi randevu işlemi konsolosluğun yetkilendirdiği vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır. İstanbul’dan yapılan Portekiz vize başvurularını değerlendiren ve sonuca bağlayan kuruluş Macaristan Konsolosluğudur. Bu nedenle alınacak olan vizede Macaristan Konsolosluğunun işlediği Schengen vize etiketi yer almaktadır.

Portekiz Vizesi Randevu İşlemleri

Portekiz vizesi işlemlerinin ön koşulu geçerli pasaport bilgileri ile randevu alımıdır. T.C. pasaport sahipleri kişisel durumlarına uygun vize evraklarını hazırladıktan sonra evrakların ibrazı ve biyometrik veri ibraz işlemi için Konsolosluk tarafından yetki verilen başvuru merkezinde randevu tarihi ve saatinde bulunmalıdırlar. Portekiz vize başvuruları akredite vize başvuru merkezleri aracılığı ile yürütülmektedir ancak vize sonucu hakkında yetki sahibi olan tek kuruluş İstanbul’da Portekiz Devleti adına Macaristan Konsolosluğu, Ankara başvurularında Portekiz Ankara Büyükelçiliğidir.

Portekiz vizesi randevu alımı başvuru merkezinden online olarak veya telefonla alınabilmektedir. Başvuru sahibinin randevuya şahsen gelmesi gerekmektedir. 25.09.2014 tarihinden sonra Portekiz’in de dahil olduğu Schengen vize işlemlerinde parmak izi verme işlemi zorunlu hale getirilmiştir. İlk kez Schengen vizesi alıyorsanız biyometrik veri kaydının yapılması şarttır.

Portekiz vizesi randevu işlemi için randevuda şahsen bulunmanız gerekir ancak eğer son 5 yıl içinde aldığınız Schengen vizelerinden dolayı tanımlı parmak iziniz varsa vize randevusunda parmak izi verme işlemi yapmadan evrak teslimini üçüncü şahıs veya vize hizmeti veren kurumsal danışmanlık firmaları aracılığıyla da yapabilirsiniz. Son 5 yılda Portekiz veya bir diğer Schengen ülkesinden aldığınız vizede “VIS” ibaresi varsa parmakizi prosedüründen muaf tutulabilirsiniz. Bununla birlikte başvuru merkezinde teknik sorunlardan kaynaklı problemler olabilir bu durumda Konsolosluk vize başvuru sahibinin parmak izi vermesini talep edebilmektedir. Parmak izi tanımlı kişiler başvurularını aracı kurumlarla yapacakları durumda yetki yazısı verirler ve Portekiz vizesi için hazırlanan gerekli evrakları içeren vize dosyası bu aracı kurumlar tarafından yapılabilir, işlemlerin takibi de bu kurumlar aracılığı ile yapılabilmektedir.

Başvuruların yoğun olduğu dönemlerde randevular seyahat tarihine göre geç tarihlerde verilebilmektedir.  Vizenizin seyahat tarihinize yetişebilmesi için randevu alma işlemini seyahatinize en az 1 ay kala önceden almanız tavsiye olunur.

Portekiz Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Portekiz vizesi randevuları yetkili vize başvuru merkezi üzerinden alınmalı ve vize başvuru dosyası gerekli evraklarla eksiksiz olarak hazırlanmalıdır.

Portekiz Vize Ücreti Ne Kadar?

Portekiz Schengen vize bölgesinde bir ülkedir ve vize ücretleri Schengen vize kriterlerine göre belirlenir.

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Portekiz Vize Ücretleri

✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Portekiz Vizesi Randevu  S.S.S

Portekiz Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Portekiz kısa süreli vize türleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir. Uzun süreli vizeler için ise vize almak isteyen kişi Portekiz konsolosluklarına şahsen başvuru yapmalıdır.

Portekiz Konsolosluğu Randevu İşlemi Nereden Yapılır?

Portekiz Ankara Büyükelçiliği İletişim bilgileri şu şekildedir: Address KIRLANGIÇ SOKAK NR.39 06700 Ankara Turkey Phone +903-12-405-6028 +903-12-405-6029 Fax +903-12-437-3844 Email [email protected] [email protected]

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz kısa süreli vizelerinin açıklanma süresi 5 iş günüdür, bu süre iki haftayı bulabilir. Uzun süreli vizelerde ise bu süre bir ayı bulabilmektedir.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği web sitesini ziyaret ediniz.

Portekiz vize başvurusu hakkında bilgi alınız.