Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar

Türk vatandaşlarının Portekiz Krallığına girmek için vize alması gerekmektedir. Vize başvurusunda akla gelen en öneli sorulardan biri Portekiz vizesi kaç günde çıkar sorusudur. Portekiz gitmek için Schengen vizesi için başvuracak olan Türkiye vatandaşları Ankara’daki Portekiz Büyükelçiliğine ve İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğuna başvuru yapmak zorundadır.

Vize için başvurmadan önce Büyükelçilik temasa geçip daha fazla bilgi almanız tavsiye edilir. Çalışma saatleri, işlemler ne kadar sürer, Portekiz vizesi kaç günde çıkar sorularına cevabın koşullara göre değişebileceğini dikkate alarak başvurunuzdan önce ilgili temsilciliklerden kontrol edilmesi önerilir. Portekiz fahri konsoloslukları vize işlemleri yapmamaktadır. Portekiz fahri konsolosluklarında Portekiz uyruklu kişilerin vatandaşlık işlemleri yapılmaktadır.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Portekiz vize başvuruları, başvuru tarihinden itibaren 15 gün içinde sonuçlanır. Başvurunun en geç seyahate 15 gün kala yapılması gerekir. Başvuru kabul süresi en fazla 3 aydır. Seyahatten 3 ay öncesinden daha fazla süre içinde başvuru yapılmaması Schengen yönetmeliği ile belirlenmiş bir kuraldır. Konsolosluğun mülakat talebi, eksik evrak, sistem kaynaklı teknik problemler olursa vize çıkış süresi de uzayabilmektedir. Randevuyla mülakat durumunda, vize çıkış süresi konusunda tüm sorumluluk başvuru sahibine aittir.

Portekiz Büyükelçiliği vize prosedürü, talep edilen tüm belgeleri teslim edildiği ve mülakat yapıldı varsayılırsa 10 ile 15 iş günü sürer.

Portekiz vizesine başvuran kişi vize başvurusu için Büyükelçiliğe veya Konsolosluğa Schengen vize başvuru formu ve diğer tüm talep edilen evrakları teslim etmek zorundadır. Özellikle daha ayrıntılı inceleme gerektiren ve temsil edilen üye ülke yetkililerine müracaat edildiği bazı istisnai durumlarda vize çıkış 30 günü bulabilir. Daha fazla belge istenen olağan üstü durumlarda bu süreç en fazla 60 takvim gününe çıkabilir.

Seyahate 15 günden daha az bir süre kaldığı durumlarda yine de başvuru yapılmak isteniyorsa vize başvuru sahibi evrak kabulünden önce bu konuda bilgilendirilir, vizesinin seyahat tarihine yetişmeyebileceği bilgisi verilir. Seyahat tarihinden sonra vizenin çıktığı durumlarda eğer varsa satın alınmış uçak biletinin geçersiz hale düşme durumu vardır, bu nedenle başvurunun rezervasyonla yapılması ve rezervasyonunu düşmemesi için takibinin yapılması tavsiye olunur.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Portekiz kısa süreli vizelerin sonuçlanma süresi 7-10 gün arasındadır. Bu süre başvurulan vize türüne ve evrak dosyasındaki eksikliklere göre değişebilir.

Portekiz Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz kısa süreli vizeleri yetkili vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır, uzun süreli vizeler için ise vize başvuru sahipleri bizzat Portekiz dış temsilciliklerine başvuru yapmalıdır.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar S.S.S

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz vizeleri Portekiz dış temsilcilikleri tarafından 5 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir, bazı durumlarda bu süre 15 günü bulabilir.

Portekiz Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz Erasmus vizesi sonuçlanma süresi 5-15 iş günü aralığındadır.

Portekiz Ulusal Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz Ulusal vizeleri uzun süreli vize türüdür, bu nedenle vize başvuru incelemeleri bir ayı bulabilmektedir.

Portekiz Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Portekiz Turist vize başvuruları bir hafta ile 2 hafta arasında sonuçlanmaktadır. Vize başvurularının eksiksiz ve hatasız yapılması gerekir.

Portekiz Büyükelçiliği Ankara dış temsilciliği web sitesi

Portekiz vize ücretleri hakkında sayfamızı ziyaret ediniz.