Portekiz Vizesi Gerekli Evraklar

portekiz vizesi gerekli evraklar
Portekiz vizesi gerekli evraklar başvuru sahibinin kişisel durumuna, mesleğine ve vizenin türüne göre değişmektedir. Portekiz Schengen vizesi için gereken belgeler vize müracaatında bulunacak kişilerin seyahatin amacını, seyahat masraflarını karşılamayı taahhüt eden maddi kaynakları ve vize başvurunda bulunan kişinin vize bitiş tarihi ile birlikte ülkeye geri dönmesini gerektiren finansal ve ailevi bağların varlığını ispatlayıcı evraklar olması gerekmektedir. Portekiz Schengen vizesine başvurudan kişilerin vize türü turistik ticari veya aile ve arkadaş ziyareti amaçlı olabilir. Vize türleri hakkında detaylı bilgiyi sayfalarımızda bulabilirsiniz.

Portekiz Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz vizesi gerekli evraklar, evrak detaylarına göre hazırlanmalıdır. Örneğin pasaportunuz son 10 yıl içinde çıkarılmış ve seyahat sonrası 6 ay geçerli olması talep edilir. Belgelerin geçerlilik şartları, bazı belgelerin fotokopi veya bazılarının asıllarının ibraz edilecek olması, seyahatin amacını, başvuru yapılan vize türünü destekleyen evraklar olup olmadıkları evrakların hazırlık aşamasında belirlenmelidir. Çünkü seyahat amacına hizmet etmeyen evrakların ibrazı ve vize türünün Schengen vize formunda yanlış bildirimi vize sürecinin tehlikeye sokabileceği gibi başvurunun ret ile sonuçlanmasına neden olabilir. Evrakların güncel olması büyük önem arzetmektedir. Örneğin önceden aldığınız Schengen vizelerdeki fotoğrafınızı kullanmanız veya 10 yıldan eski bir pasaportla işlemlere başlamanız başvurunuzun kabul edilmemesine neden olur. Portekiz Konsolosluğu vize başvurusunda arzedeceğiniz evrakların güncelliğine bakarak seyahat amacına uygunluğunu kontrol etmektedir. Vize işlemlerine dair bütün bu sürecin evrak takibi kapsamında olduğunu güncel belgeler sunulmayan veya eksik evrakla yapılan müracaatların vize reddine neden olabileceği unutulmamalıdır.

Dosyanızdaki tüm evraklar birbiriyle ilişkili ve birbirini destekler şekilde düzenlenmelidir. Ticari başvurularda firma görev yazısı ya da turistik başvurularda firmadan alınan izin yazısı, her tür vize başvurusunda vize talep dilekçesi ve Schengen vize başvuru formunda verdiğiniz bilgilerin uyumu başvurunuzun olumlu sonuçlanmasına neden olabilecek unsurlardır. Firma evrakları, garantör evrakları, maaş bordroları, işe giriş bildirgesi gibi belgeler başvuru sahibinin çalıştığı şriket veya kurumdan alması gereken evraklardır. Seyahat/sağlık sigortası ve otel/uçak rezervasyonları ise vize danışmanlık firmaları tarafından hazırlanabilmektedir. Portekiz Konsolosluğu evraklar tesliminden sonra ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Türkiye’de Portekiz vizesi için yapılan başvurular Macaristan Konsolosluğu tarafından değerlendirilmekte olup başvurularda bu hususun dikkate alınması önemle duyurulur.