Portekiz Vize Ücreti 2022

Portekiz Vize Ücreti 2018

Portekiz vize ücreti 2018 yılında Portekiz Büyükelçiliği tarafından akredite edilen vize başvuru merkezi ücretidir. Ayrıca konsolosluk harcı ve işlemlerini danışman firmalar aracılığı yapan kişiler için danışman firma hizmet bedellerini içerir. Vize başvuru merkezi konsolosluk adına konsolosluk vize harcı bedelini tahsil etmektedir. Başvurular ve parmak izi verme işlemi vize başvuru merkezinde gerçekleşir. Portekiz vize işlemlerinde İstanbul ve çevre illerden yapılan başvurularında sorumlu ve yetkili kuruluş Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara ve çevresinden yapılan başvurularda Portekiz Ankara Büyükelçiliğidir.

Portekiz Vize Harç Ücretleri

Portekiz vizesi ücreti vizenin türüne göre farklılık gösterir. C tipi Schengen standart vize harç bedeli 60 Euro olarak belirlenmiştir. Oturum, çalışma ve uzun süreli eğitim amaçlı D tipi vizelerin ücreti vize süresine göre değişebilir. İşlemler vize başvuru merkezleri tarafından yapıldığından bu merkezlerin koordinasyon bedelleri de 25 ile 100 Euro arasında değişmektedir. Erken saat başvuru, hafta sonu başvuru için ek hizmet bedelleri alınmaktadır. 0-6 yaş arası çocuklar vize ücretinden muaftır ancak VIP başvuru durumunda çocuklar için 75 Euro alınmaktadır. 6-12 yaş arası çocuklar da vizeden muaftır ancak vize merkezi hizmet bedelleri alınmakta olup ücret ortalama 25 Eurodur.

Akredite vize başvuru merkezleri ayrıca, Schengen vize formu doldurma, öncelikli başvuru işlemi, kargo/kurye hizmeti, biyometrik fotoğraf çekimi gibi ek hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlerin bazıları zorunlu olarak alınırken bazıları opsiyoneldir. Vize ücretlerine başvuru sahibinin onayıyla dahil edilmekte olup ekstra hizmet bedellerini içermektedirler. Portekiz vize ücreti 2018 yılında Euro karşılığında TL olarak nakit kabul edilmektedir.

Portekiz vize işlemlerini kurumsal vize danışmanlık hizmeti alarak yapmak isteyen kişilerden, otel/uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası, vize randevu alımı, Schengen vizesi başvuru formu doldurma, vize talep dilekçesi hazırlama, evrak takibi gibi işlemleri için hizmet bedelleri tahsil edilmektedir. Daha önce Portekiz’den Schengen vizesi almış olan kişiler parmak izi verme işlemi için randevuya gelmeden işlemlerini aracı firmalar sayesinde yapabilmektedirler.

Portekiz vizesinin sonucuna, süresine ve giriş sayısına karar veren yetkili kuruluşlar Portekiz devletinin yetki verdiği diplomatik misyonlar olan Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Portekiz Ankara Büyükelçiliğidir.

Portekiz Vize Ücreti 2022 Ne Kadar?

Portekiz vize ücretleri zaman içinde güncellenmektedir.

2022 Yılı İçin Belirlenmiş Portekiz Vize Ücretleri

 Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
 Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
 Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

 

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ticari Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Şoför Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Öğrenci Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kültürel Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 80 Euro 30 Euro 30 Euro 140 Euro
Ulusal Vizeler
Aile Birleşimi Vizesi- 350 Euro
Çalışma Vizesi 350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi 350 Euro

Portekiz Vize Ücreti 2022 S.S.S

Portekiz Vize Ücreti 2022 Kaç TL?

Kısa süreli Portekiz vize konsolosluk harç ücreti 80 Euro'dur. 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ve 30 Euro danışmanlık ücreti alınmaktadır. Toplam ödenecek bedel 140 Euro'dur, Bunun yanında ek hizmetler için ayrıca ücretlendirme yapılır.

Portekiz Vizesi Gerekli Evraklar Nelerdir?

Portekiz vizesi temel evrakları şunlardır: Pasaport ve pasaport renkli fotokopileri Kimlik belgeleri renkli fotokopileri Portekiz vize başvuru formu Portekiz vize başvuru dilekçesi Gelir belgeleri ve imzalı, kaşeli banka hesap dökümü Otel rezervasyonları Seyahat sağlık sigorta poliçesi Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği 2 tane biyometrik fotoğraf

Portekiz Vizesi Sonuçlanma Süresi Nedir?

Portekiz vizesi alıp alamayacağınız genelde 5 iş günü içinde belli olur. Eksik ve hatalı başvurularda bu süre uzayabilir.

Portekiz Büyükelçiliği İnternet Sitesini ziyaret ediniz.

Portekiz vize başvuru hakkında bilgi alınız.