Portekiz Vize Ücreti 2018

Portekiz Vize Ücreti 2018

Portekiz vize ücreti 2018 yılında Portekiz Büyükelçiliği tarafından akredite edilen vize başvuru merkezi ücretidir. Ayrıca konsolosluk harcı ve işlemlerini danışman firmalar aracılığı yapan kişiler için danışman firma hizmet bedellerini içerir. Vize başvuru merkezi konsolosluk adına konsolosluk vize harcı bedelini tahsil etmektedir. Başvurular ve parmak izi verme işlemi vize başvuru merkezinde gerçekleşir. Portekiz vize işlemlerinde İstanbul ve çevre illerden yapılan başvurularında sorumlu ve yetkili kuruluş Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara ve çevresinden yapılan başvurularda Portekiz Ankara Büyükelçiliğidir.

Portekiz Vize Harç Ücretleri

Portekiz vizesi ücreti vizenin türüne göre farklılık gösterir. C tipi Schengen standart vize harç bedeli 60 Euro olarak belirlenmiştir. Oturum, çalışma ve uzun süreli eğitim amaçlı D tipi vizelerin ücreti vize süresine göre değişebilir. İşlemler vize başvuru merkezleri tarafından yapıldığından bu merkezlerin koordinasyon bedelleri de 25 ile 100 Euro arasında değişmektedir. Erken saat başvuru, hafta sonu başvuru için ek hizmet bedelleri alınmaktadır. 0-6 yaş arası çocuklar vize ücretinden muaftır ancak VIP başvuru durumunda çocuklar için 75 Euro alınmaktadır. 6-12 yaş arası çocuklar da vizeden muaftır ancak vize merkezi hizmet bedelleri alınmakta olup ücret ortalama 25 Eurodur.

Akredite vize başvuru merkezleri ayrıca, Schengen vize formu doldurma, öncelikli başvuru işlemi, kargo/kurye hizmeti, biyometrik fotoğraf çekimi gibi ek hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetlerin bazıları zorunlu olarak alınırken bazıları opsiyoneldir. Vize ücretlerine başvuru sahibinin onayıyla dahil edilmekte olup ekstra hizmet bedellerini içermektedirler. Portekiz vize ücreti 2018 yılında Euro karşılığında TL olarak nakit kabul edilmektedir.

Portekiz vize işlemlerini kurumsal vize danışmanlık hizmeti alarak yapmak isteyen kişilerden, otel/uçak rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası, vize randevu alımı, Schengen vizesi başvuru formu doldurma, vize talep dilekçesi hazırlama, evrak takibi gibi işlemleri için hizmet bedelleri tahsil edilmektedir. Daha önce Portekiz’den Schengen vizesi almış olan kişiler parmak izi verme işlemi için randevuya gelmeden işlemlerini aracı firmalar sayesinde yapabilmektedirler.

Portekiz vizesinin sonucuna, süresine ve giriş sayısına karar veren yetkili kuruluşlar Portekiz devletinin yetki verdiği diplomatik misyonlar olan Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Portekiz Ankara Büyükelçiliğidir.