Portekiz Vize İşlemleri

Portekiz Vize İşlemleri

Portekiz’e kısa süreli turistik, iş amaçlı veya aile ziyaret amaçlı seyahat edecek kişiler Portekiz vize işlemleri için akredite başvuru merkezilerine başvuru yapmaktadırlar. Portekiz vize başvurularının değerlendirmesinden sorumlu kuruluş, İstanbul başvurularında Macaristan Başkonsolosluğu, Ankara’dan yapılan başvurularda Portekiz Ankara Büyükelçiliğidir.

Portekiz Vize Başvuru İşlemleri

Portekiz için vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, ilgili konsolosluğun talep ettiği evrakları hazırlamalıdır. Portekiz vize evrakları kişinin mesleğinize ve yolculuğunuzun amacına göre değişmektedir. Portekiz iş amaçlı vize, turistik vize, aile ve arkadaş ziyareti vizeleri Schengen vizesi kategorileri içinde yer alır ve kısa süreli seyahatler için geçerlidirler. Portekiz vize işlemleri dahilinde evraklarınızın güncel olması, başvuru formu ve başvuru dilekçesinde yer alan taleplerin şüpheye yer bırakmayacak şekilde belirtilmesi önemlidir. Vize başvuru dosyanızın ülkeye geri dönüşünüzü garanti eden belgeler olmalıdır. Türkiye’deki bağlarınız ve banka hesap hareketleriniz ülkeye geri dönüşünüzü ispatlar nitelikte olmalıdır. Eğer uzun süreli bir Schengen vize talep ediyorsanız, bunun nedenine dair detaylı bir dilekçe hazırlamanız gerekir. Schengen vize başvuru formunda belirtilen seyahat amacınızı  evraklarınızla desteklemiş olursunuz. Portekiz Schengen vize başvuru formunda size ufak görünen bir hata vize reddi almanız neden olabilmektedir.

Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli pasaport, biyometrik fotoğraflar, vize talep dilekçesi, şirket evrakları, şirket görev yazıları, hizmet dökümleri, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, otel ve uçak rezervasyonları, maaş bordroları varsa tapu, araç ruhsatı gibi belgeler Portekiz vize işlemleri için gerekli evraklardır ve kişinin durumuna göre değişebilmektedir. Örneğin öğrenciler ve ev hanımları gelirlerini belgeleyemedikleri için seyahat masraflarını karşılayacak sponsor desteğiyle vize başvurusu yapabilmektedirler. Emeklilerin, çalışanların, şirket sahiplerinin, çiftçilerin, doktor ve avukat gibi özel meslek gruplarındaki kişilerden durumlarına uygun evraklar talep edilmektedir.

Evrak listeleri vize türüne göre farklılık göstermektedir. Örneğin iş amaçlı ziyaretler ticari vize kapsamında olduğundan Portekiz’de ticari faaliyet içinde bulunulan firmadan davetiye alınmalıdır. Aile veya arkadaş ziyareti amaçlı gidiliyorsa Portekiz’de yaşayan yakınınızdan davetiye göndermesi gerekir. Eğer 90 günde kısa süreli eğitim için gidiliyorsa Portekiz’deki eğitim kurumundan kabul yazısı talep edilmelidir.

Portekiz Vizesi Ekşi

Portekiz vize başvuruları Portekiz dış temsilciliklerinin yetkilendirdiği yetkili vize merkezleri üzerinden randevu alınarak yapılabilir.

Portekiz Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Normal koşullar altında Portekiz vize başvuruları en geç 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre dış temsilcilik vize bölümünün yoğunluğuna ve vize başvuru dosyasındaki eksikliklere göre değişebilir.

Portekiz Vize İşlemleri S.S.S

Portekiz Turistik Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Portekiz'e turistik amaçlı gitmek isteyen kişiler kısa süreli Schengen C tipi vize almalıdır. Bu vize türü için başvurular yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır.

Portekiz Vize Ücreti Ne Kadar?

Portekiz kısa süreli vize almak isteyen kişiler 80 Euro konsolosluk harç ücreti ödemelidir. 60 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ve danışmanlık ücreti bulunmaktadır.

Portekiz İçin Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Kısa süreli Portekiz vizeleri için vize başvuru merkezlerine başvuru yapmak şarttır. Uzun süreli Ulusal Portekiz vizeleri için Portekiz konsolosluklarına şahsen başvuru yapmak gerekir.

Portekiz Büyükelçiliği İnternet Sitesi

Portekiz vize ücretleri hakkında bilgi alınız.