Portekiz Schengen Vizesi

Portekiz Schengen Vizesi

Portekiz Schengen vizesi, vize sahiplerine 6 aylık (180 gün) sürede en fazla 90 güne kadar serbest dolaşım hakkı tanımaktadır. İstanbul’dan yapılan Portekiz vizesi başvurularında vize işleminin sonucu ve süresine karar veren tek yetkili kurum Macaristan Konsolosluğudur. Ankara’dan yapılan başvurularda Portekiz Ankara Büyükelçiliği yetki sahibi tek kurumdur.

Portekiz Schengen vizesi başvurusunda bulunmak için öncelikle pasaportunuzun konsolosluğun belirlediği kriterlere uygun olması gerekmektedir. Son on yıl içinde çıkarılmış, vize etiketinin işlenebileceği en az iki boş sayfası olan ve seyahat bitiş tarihiniz itibariyle 6 ay geçerli bir pasaportunuz varsa gerekli evrakları toplamaya vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz. Vize için gereken belgeler yolculuğun amacına, vizenin türüne ve başvuru sahibinin sosyal durumunuza göre değişmektedir. Portekiz vizesinin amacı turistik amaçlı, ticari amaçlı, aile ve arkadaş ziyareti amaçlı, kısa süreli eğitim amaçlı, kültürel veya bilimsel araştırma amaçlı olabilir. Seyahatin amacının vize işlemlerinin ilk aşamasında belirlenmesi hazırlamanız gereken evrakları ve vize sürecini şekillendirir.

Portekiz Schengen Vize İşlemleri

Portekiz vizesi işlemlerinde, konsolosluğun yetki alanı yoktur ve ikamet bölgenize göre başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Vize müracaatları randevu ile kabul edilmekte olup parmak izi işlem kaydı, biyometrik veri ibrazı ve gerekli evrakların teslimini içerir. Son 5 yıl içinde daha önceden alınmış vizelerinde geçerli parmak izi olan kişiler vize randevusuna şahsen gelmeden işlemlerini yetki yazısı verdikleri üçüncü şahıs veya kurumlar aracılığı ile yapılabilmektedir.

Portekiz Schengen vize işlemleri, konsoloslukta vize mülakatını içermemektedir ancak konsolosluklar gerekli gördükleri durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırabilirler. Bu nedenle evraklarınızın eksiksiz ve doğru bilgiler içermesi, kişinin durumuna göre vize talebinin makul bir şekilde vize talep dilekçesinde belirtilmesi, başvuru formundaki verilen bilgilerin diğer vize evraklarıyla uyumlu ve tutarlı olması, evrakların vize randevu tarihi itibariyle konsolosluk kriterlerine göre güncel olması çok önemlidir. Eksik evrakla sunulan vize dosyaları konsolosluğun ret kararı ile sonuçlanabilmektedir. Bu anlamda sosyal durumunuzun doğru analiz edilerek başvuruda bulunmak size avantaj sağlayacaktır.

Portekiz Schengen vizesi ile 26 Schengen ülkesine seyahat ve serbest dolaşım hakkına sahip olursunuz.

Portekiz Schengen vizesi

Turizm, iş, aile ziyareti vb. gibi kısa süreli ziyaretler için Portekiz Schengen Vizesi alabilirsiniz. Portekiz, diğer 25 Avrupa ülkesiyle birlikte Schengen Bölgesi’nin bir parçasıdır. Bu ülkeler kendi sınırları içinde ücretsiz seyahat kurmuşlardır ve Schengen Vizesi olarak bilinen ortak bir vizeye sahiptirler.

Portekiz Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Portekiz kısa süreli Schengen vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerine yapılır. Vize türüne gerekli evraklar hazırlanmalı ve eksiksiz olarak teslim edilmelidir.

Portekiz Schengen Vizesi S.S.S

Portekiz Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizeleri ikiye ayrılır. Kısa süreli Schengen C tipi vize ve uzun süreli Schengen D tipi vize. Kısa süreli Schengen C tipi vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezlerinde kabul edilmektedir. Uzun süreli Schengen D tipi vizelere Portekiz konsolosluklarından randevu alınarak başvuru yapılabilir.

Portekiz Schengen mi?

Portekiz Schengen vize bölgesinde yer alan bir AB ülkesidir. Portekiz kısa süreli ve uzun süreli vizeleri Schengen vize kriterlerine göre belirlenmektedir.

Portekiz Schengen Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Portekiz Schengen vize başvuru formu online olarak doldurulabilmektedir, arzu edenler formun çıktısını alarak tükenmez kalemle de doldurabilir. Vize başvuru formu eksiksiz ve hatasız doldurulmalı, uzman vize danışmanlarından destek alınmalıdır.

Portekiz Büyükelçiliği web sitesini ziyaret ediniz.

Portekiz vize ücretleri hakkında bilgi alınız.