portekiz istanbul konsolosluğu

Portekiz İstanbul Konsolosluğu

Portekiz’e seyahat etmeyi düşünen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Portekiz İstanbul Konsolosluğu birimlerinden vize almaları gerekir. Portekiz ülkesi, Schengen bölgesinde bulunduğu için vize işlemlerinin de Schengen prosedürlerine uygun olması gerekir.

Daha önce başka ülkelere seyahat ederken Schengen vizesi alan vatandaşların Portekiz seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur. Bununla beraber hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili olan Türk vatandaşları da 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile Portekiz ziyaretlerinde vize işlemlerinden muaf tutulurlar.

Kısa süreli Portekiz seyahatlerinde Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu tarafından vize işlemlerinden muaf tutulan hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları, uzun süreli Portekiz seyahatlerinde Portekiz Schengen vizesi almak zorundadır. İşlemlerin eksiksiz yürütülmesi ile sonuçlar kısa sürede açıklanmaktadır.

Portekiz’e herhangi bir amaçla seyahat etmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet izni bulunan yabancı uyruklu vatandaşları Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu aracılığı ile işlemlerini yürütmektedir. Ayrıca Macaristan Konsolosluğu ve Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nca yetkilendirilmiş olan vize merkezleri ile seyahat acenteleri aracılığı ile de işlemler yürütülebilir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Portekiz ülkesinin İstanbul’da Başkonsolosluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle Portekiz vizesi için başvurular, Ege ile Marmara Bölgesi Macaristan Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Ancak Portekiz ülkesi tarafından yetkilendirilen Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu aracılığı ile konsolosluk işlemleri yerine getirilmektedir. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nun iletişim bilgileri şu şekildedir:

Adresi: Fındıklı Meclisi Mebusan Caddesi, Numara 77, kat 5, Kabataş / İstanbul
Telefonu: 0 212 251 91 18
Faks numarası: 0 212 251 73 48
E-mail adresi: aaron@hugin.com.tr
Çalışma saatleri: Pazartesi – Cuma, 09.00 – 13.00 / 14.00 – 18.00

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosu: Aoron Nommaz

İstanbul ve çevre illerde ikamet eden Portekiz vatandaşlarının her türlü konsolosluk işlemleri Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu aracılığı ile yapılmaktadır. Ancak Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nca Portekiz vize işlemleri yürütülmemektedir.

Portekiz ile Macaristan Büyükelçilikleri arasında imzalanan antlaşmaya göre, İstanbul ve çevre illerinde ikamet eden kişilerin Portekiz Schengen vize başvuruları Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu aracılığı ile yerine getirilmektedir. İstanbul’dan Portekiz vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin Macaristan İstanbul Başkonsolosluğunun internet adresinden ayrıntılı bilgileri almaları önerilir. Macaristan İstanbul

Başkonsolosluğunun iletişim bilgileri şu şekildedir:

Adresi: Gürsel Mahallesi, Yankı Sokak, Numara 27, Daire B01, 02, 03, 04 ve 05, Kağıthane / İstanbul
Telefon: 0 212 317 92 14
E-mail adresi: mission.ist@mfa.gov.hu
Web adresi: http://www.mfa.gov.hu/cons/istanbul
Çalışma Saatleri: Pazartesi – Perşembe / 09.00 – 16.30, Cuma / 09.00 – 14.00

İstanbul Macaristan Başkonsolosluğunun yetki alanı yoktur. Yani Türkiye’nin hangi ilinde ikamet ettiğiniz fark etmeksizin Portekiz vize işlemleriniz İstanbul Macaristan Konsolosluğu aracılığı ile yürütülmektedir.

Portekiz vize işlemlerinin Schengen vize prosedürlerine göre yapılması gerekir. Buna göre, geçmiş dönemde Schengen vize işlemi gerçekleştiren ve parmak izi veren kişilerin 5 yıl süre içerisinde yeniden parmak izi vermesine gerek yoktur. Ancak parmak izi verildikten sonra 5 yıl geçmiş ise yeniden parmak izi verilmesi için İstanbul’a gelinmelidir.

portekiz istanbul konsolosluk iletişim

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nun Konsolosluk İşlemleri

Portekiz’de ikamet eden Portekiz vatandaşlarının tüm konsolosluk işlemleri Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Herhangi bir devletin, diğer devletler ile arasındaki diplomatik ilişkiler, Konsolosluklar aracılığı ile yerine getirilir.

Resmi bir kurum olan Portekiz İstanbul Konsolosluğu diplomatik bir kurum değildir. Türkiye’de ikamet eden Portekiz vatandaşlarının menfaatlerini ve haklarını korumaktadır. Bununla beraber Portekiz vatandaşlarının pasaport yenileme işlemleri, kanuni işlemleri, eğitim işlemleri, tıbbi işlemleri, ulaşım işlemleri, doğum, ölüm, evlilik ve ayrılık gibi bütün işlemleri Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nca yapılmaktadır.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nun Resmi Tatil Günleri

Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile Türkiye’de ikamet eden Portekiz vatandaşlarının konsolosluk işlemleri yerine getirilir. Türkiye ve Portekiz resmi tatil günlerinde Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu hizmet vermez. Bu nedenle işlemlerin aksamaması için resmi tatil günlerine dikkat edilmelidir. Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’nun hizmet vermediği resmi tatil günleri şu şekildedir:

1 Ocak 2018 Yılbaşı Tatili
28 Şubat 2018 Karnaval Tatili
15 Mart 2018 Ulusal Bayram Tatili
16 Mart 2018 Ulusal Bayram Tatili
30 Mart 2018 Kutsal Cuma Tatili
2 Nisan 2018 Paskalya Tatili
23 Nisan 2018 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
25 Nisan 2018 Özgürlük Günü Tatili
30 Nisan 2018 Emek – Dayanışma ve Dinlenme Günü Tatili
1 Mayıs 2018 Emek ve Dayanışma Günü Tatili
19 Mayıs 2018 Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Tatili
21 Mayıs 2018 Pentecost Tatili
13 Haziran 2018 Lizbon Günü Tatili
15 Haziran 2018 Yortu Bayramı Tatili
15 – 17 Haziran 2018 Ramazan Bayramı Tatili
15 Ağustos 2018 Portekiz Resmi Dini Tatili
20 Ağustos 2018 Kurban Bayramı Arefesi Tatili
21 – 24 Ağustos 2018 Kurban Bayramı Tatili
30 Ağustos 2018 Zafer Bayramı Tatili
5 Ekim 2018 Cumhuriyet Günü Tatili
22 – 23 Ekim 2018 Dinlenme Günü Tatili
29 Ekim 2018 Cumhuriyet Bayramı Tatili
1 – 2 Kasım 2018 Azizler Yortusu Dinlenme Günü Tatili
1 Aralık 2018 Bağımsızlık Günü Tatili
8 Aralık 2018 Portekiz Resmi Dini Tatili
24 – 26 Aralık 2018 Noel Tatili
31 Aralık 2018 Yılbaşı Tatili

Portekiz İstanbul Konsolosluğu Biyometri İşlemleri

Portekiz’e seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarının, Vize Bilgi Sistemi aracılığı ile biyometrik parmak izi işlemlerini yerine getirmesi gerekir. Portekiz, Schengen Bölgesinde bulunduğu için son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi alan ve parmak izi veren kişilerin yeniden parmak izi vermesine gerek yoktur. Ancak süre 5 yılı geçmiş ise ya da daha önce hiç parmak izi verilmemiş ise Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’na parmak izi işlemi için başvuru yapılmalıdır.

Biyometrik parmak izi işleminde, dijital parmak aracılığı ile 10 parmağın izi alınmaktadır. Gizlilik içerisinde yürütülen işlemlerden sonra 5 yıl boyunca yeniden parmak izi vermeye gerek yoktur. Ancak Portekiz İstanbul Konsolosluğu ve Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından gerekli görülür ise işlemler yenilebilir.

Portekiz İstanbul Konsolosluğu Vize İşlemleri

Kısa süreli yani 90 günü aşmayan Portekiz seyahatleri için Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu’na Portekiz Schengen vize başvurusunda bulunamazsınız. Macaristan ile yapılan anlaşmalar gereğince, Portekiz vizesi almak için Macaristan İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapılmalıdır.

Uzun süreli yani 90 günü aşan Portekiz seyahatlerinde ise gerekli Portekiz vize başvurularının Portekiz Ankara Büyükelçiliğine yapılması gerekir. Portekiz vize işlemlerinde aksaklık yaşamamak için vize türüne uygun olan belgelerin eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Seyahatin amacına göre vizenin türü ve hazırlanması gereken belgeler değişeceği için Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize merkezleri ya da seyahat acenteleri aracılığı ile işlemlerin yerine getirilmesi önerilir.

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu Vize İşlem Ücretleri

Portekiz İstanbul Fahri Konsolosluğu Portekiz vize işlemleri, Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yerine getirilir. Vize ücretleri ise vizenin türü ve süresine göre değişir. Vize başvurusu, 10 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak aksilik yaşamamak için seyahatten 1 ay önce başvuru yapılması önerilir.

Portekiz İstanbul Konsolosluğu S.S.S

Portekiz İstanbul Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Portekiz İstanbul Konsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Fındıklı Meclisi Mebusan Cad.157 Kat 5, 80040 Kabataş İSTANBUL

E-mail: portcons@superonline.com – aaron@portkons.org

Portekiz İstanbul Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Telefon: (0212) 251 91 18
Faks: (0212) 251 73 48

Portekiz İstanbul Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Portekiz İstanbul Konsolosluğu çalışma saatleri şu şekilde belirlenmiştir:

Pazartesi – Perşembe / 09.00 – 16.30, Cuma / 09.00 – 14.00

Portekiz Ankara büyükelçiliği İnternet sitesi

Portekiz vize başvurusu hakkında bilgi alınız.