portekiz ankara büyükelçiliği

Portekiz Ankara Büyükelçiliği

Portekiz Ankara Büyükelçiliği, Portekiz hükümetini Türkiye’de temsil eden en yetkili kurum olma özelliğine sahiptir. Büyükelçilikten sonra yetki konusunda ikinci sırada gelen kurum da başkonsolosluktur. Portekiz İstanbul Başkonsolosluğu vasıtası ile de çeşitli vize işlemleri ve evrak tasdik işlemleri yapılabilmektedir.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği, iki ülke arasındaki ilişkileri fazlasıyla geliştirmek amacı ile hizmete girmiştir. Diplomatik iletişimin bahsi geçen kurum üzerinden kurulması, iletişimin de geliştirilmesine sebep olmuştur. Ayrıca iki ülke arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel gelişimlerin de sayısı arttırılmış ve ülke yönetimleri birbirine yakınlaştırılmaya çalışılmıştır.

Büyükelçilik tarafından verilen hizmetler oldukça çeşitlidir. Vize başvurusu yapmak için Portekiz Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçilebileceği gibi, evrak tasdik işlemleri için de hizmet alınabilmektedir. Kurum tarafından evlilik, boşanma, ölüm ve doğum gibi olaylarda da evrak işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca pasaport başvuruları, pasaportların teslim edilmesi, pasaportların yenilenmesi veyahut da kimliklerin yenilenmesi gibi işlemlerin tamamı Portekiz Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapılabilmektedir.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği Hakkında

Portekiz Büyükelçiliği Ankara’nın Gaziosmanpaşa mevkisinde yer almaktadır. Kırlangıç Sokak’ta bulunan büyükelçilik No: 39’dadır. Ayrıca mesai saatleri haricinde kurum ile iletişime geçilmemektedir. Telefon görüşmeleri de dahil olmak üzere her türlü işlemin mesai saatleri içerisinde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle Pazartesi – Cuma günleri arasında yalnızca 09:00 – 13:00 ile 14:00 – 18:00 saatleri arasında işlem yapılabilmektedir. Ayrıca büyükelçiliğin konsolosluk bölümüne ulaşmak için 0312 405 60 28 numaralı hat, vize bölümüne ulaşmak için de 0312 405 41 01 numaralı telefon hattı kullanılabilmektedir. Yapılacak olan konsolosluk işlemleri veyahut da vize işlemleri, öncelikle telefon ile irtibata geçilerek yapılmaktadır. Bu nedenle belirtilen hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’de anılan ve kutlanan tüm özel günlerde tatil yapmaktadır. Fakat Türkiye’deki özel günlerden farklı olarak, Portekiz’de kutlanan ve anılan özel günlerde de kurum tatil yapmaktadır. Bu sebeple 1 Ocak, 15 – 16 Mart, 30 Mart, 2 Nisan, 23 Nisan, 30 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 21 Mayıs, 14 Haziran, 15 – 16 – 17 Haziran, 15 Temmuz, 20 Ağustos, 21 – 22 – 23 – 24 Ağustos, 30 Ağustos, 22 – 23 Ekim, 29 Ekim, 1 – 2 Kasım, 24 – 25 – 26 Aralık ve 31 Aralık tarihlerinde Portekiz Ankara Büyükelçiliği resmi olarak hizmet vermemektedir. Dolayısıyla yapılacak evrak işlemlerinin ve vize başvurularının bu tarihler dışında yapılması gerekmektedir.

Portekiz Ankara Büyükelçiliği’nin Görev Bölgesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’da yer alan büyükelçiliklerin faaliyet bölgesi tüm ülkeyi kapsamaktadır. Fakat ülkenin bazı illerinde ikamet eden kişilere fazlasıyla öncelik verilmektedir. Ankara, Aksaray, Afyon, Ağrı, Antalya, Ardahan, Amasya, Bayburt, Bartın, Burdur, Çorum, Çankırı, Denizli, Eskişehir, Erzurum, Erzincan, Gümüşhane, Giresun, Isparta, Iğdır, İzmir ve Karabük gibi illerde ikamet eden kişiler öncelikli olarak hizmet alabilmektedirler. Ayrıca, yapılacak olan vize başvurularının da direkt olarak büyükelçiliğe yapılması gerekmektedir. Portekiz Ankara Büyükelçiliği tarafından, vize başvurularının kabul edilmesi farklı kurumlara devredilmiş olsa da, sonuç olarak gerçekleştirilecek olan vize müracaatları direkt olarak büyükelçiliğe hitaben yapılmaktadır.

Portekiz Ankara Büyükelçilik iletişim

Portekiz Vize Başvurularının Sonuçlanma Süresi

Portekiz’e gidecek olan kişilerden yalnızca Bordo pasaporta sahip olan kişilerin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Yeşil, Siyah ve de Gri renkli pasaportlardan herhangi birine sahip olan kişiler vizesiz bir şekilde Portekiz’e giriş yapabilmektedirler. Fakat Bordo pasaport kullanan kişilerin böyle bir hakkı bulunmadığı için, bu ayrıcalıktan faydalanamamaktadırlar.

Portekiz’e giriş yapabilmek amacı ile gerçekleştirilen vize müracaatlar ortalama olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat Portekiz turistik anlamda fazlasıyla dikkat çekici bir ülke olduğu için, yaz aylarında milyonlarca kişi Portekiz’e akın etmektedir. Bu nedenle Türkiye’den de yaz aylarında pek çok kişi Portekiz’e gitmek için vize başvurusunda bulunmaktadır. Bu sebeple de yoğunluktan dolayı başvuruların sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Dolayısıyla süre 20 iş gününe kadar uzayabilmekte hatta geçebilmektedir. Bu tür durumların gerçekleşmesi halinde de seyahat planı olumsuz yönde etkilenmektedir. Planının aksamaması için Portekiz Büyükelçiliği Ankara tarafından başvuruların, seyahat tarihinden 8 hafta önce yapılması önemle tavsiye edilmektedir.

Portekiz Vize Ücretleri

Alınacak olan Portekiz vizesinde, başvuru yapan kişilerin bir takım ücretleri konsolosluğun gişesinden yatırmaları gerekmektedir. Bu ücretler nakit olarak yatırılabileceği gibi, banka kartıyla veya kredi kartıyla da yatırılabilmektedir. Fakat yatırılan tutarlar belirli kriterlere bağlı olarak değişiklikler gösterebilmektedir. Bu değişikliğin en büyük sebebi, tercih edilen vize tipidir. Kişi eğer kısa süreli bir vize tipine başvuruda bulunuyor ise düşük ücretler ödeyerek vize başvurusu yapabilmektedir. Fakat uzun süreleri kapsayan bir vizeye başvuru yapılıyorsa ödenmesi gereken ücret doğal olarak artış göstermektedir. Bunun için başvuru yapmadan önce vize ücretleri hakkında bilgi alınmalıdır.

Vize ücretlerinin değişiklik göstermesine neden olan bir diğer husus da başvuruların olumsuz yönde sonuçlanmasıdır. Vize başvurularının olumsuz şekilde sonuçlanması halinde, yatırılan vize ücretleri başvuru sahiplerine iade edilmemektedir. Ücretin iade edilmemesi de tüm konsoloslukların olduğu gibi, Portekiz Konsolosluklarının da en doğal hakkıdır. Bu nedenle kişi ücretin iade edilmemesi ile ilgili bir itirazda bulunamamaktadır. Ayrıca kişinin başvurusunun reddedilmesinin ardından tekrardan başvuru yapmak zorunda kalmaktadır. Başvurunun yeniden yapılması da, ücretin yeniden yatırılması gerektiği anlamına gelmektedir. Bu da doğal olarak fazlasıyla maddi külfet oluşturmaktadır.

Portekiz Vize Başvurusu Hakkında Detaylı Bilgi

Vize başvurusu yapacak olan kişilerin bir takım belgeleri ve evrakları eksiksiz şekilde hazırlaması gerekmektedir. Portekiz Ankara Büyükelçiliği tarafından belirtildiği şekilde hazırlanmayan evraklar kesinlikle kabul görmemektedir. Ayrıca, talep edilen belgelerin de tamamının İngilizce olarak hazırlanmış olması gerekmektedir. İngilizce olmayıp, başka bir dilin kullanıldığı evraklar vize başvurularının olumsuz şekilde sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ülkeye giriş yapabilmek amacı ile başvuru yapan kişilerin pasaportlarının belirli şartlara uyması gerekmektedir. 10 yılı aşmış kullanım süresi olan pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca pasaportların içerisinde de minimum 2 sayfalık boş bir alan bulunmalıdır. Bu belgeye ek olarak, 2 adet de biometrik fotoğraf çekilmelidir. Biometrik fotoğraf hakkında detaylı bilgiye de alınacak olan Portekiz vizesi kategorilerinden kolaylıkla erişilebilmektedir.

Bahsi geçen evraklardan farklı olarak, Portekiz Büyükelçiliği için büyük önem arz eden Vize Başvuru Formu’nun da doldurulması gerekmektedir. Bahsi geçen form, İngilizce olarak ve büyük harf kullanılarak doldurulmalıdır. En sonunda da formun alt kısmına imza atılmalıdır. Bu şartları tamamlamayan formlar kesinlikle kabul görmemekte ve başvuruların reddedilmesine neden olmaktadır.

Belirtilen evraklardan farklı olarak, finansal durumu ve mesleki durumu gösteren evrakların da hazırlanması gerekmektedir. Hazırlanması gereken bu evrakların tümü, bağlı bulunulan şirketten veyahut da kurumdan alınmaktadır. Ayrıca tüm belgelerin de imzalı ve de kaşeli olması gerekmektedir. Kaşesiz, imzasız olan belgeler konsolosluk için herhangi bir anlam ifade etmemektedir. Bu nedenle teslim edilecek olan tüm belgelerin üzerinde imza ve kaşe bulunmalıdır. Belirtilen evrakların eksiksiz şekilde hazırlanması halinde randevu tarihinde yetkilendirilmiş kuruma teslim edilmelidir.

Evrakların yetersiz olması halinde ilgili kurum çalışanı tarafından evrakların tamamlanması ve yeniden randevu alınması talep edilmektedir. Bu tür durumların oluşması halinde kişi bir sonraki randevu tarihine kadar tüm evrakları eksiksiz bir şekilde temin etmeli ve randevu tarihinde yetkili kişiye teslim etmelidir.

 

Portekiz Ankara Büyükelçiliği S.S.S

Portekiz Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nedir?

Portekiz Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri şu şekildedir:

Adres ve İletişim Bilgileri

Adres: Kırlangıç sokak No. 39, 06700 G.O.P., Ankara
E-Mail: ankara@mne.pt
Web Sitesi: www.ancara.embaixadaportugal.mne.pt

Portekiz Ankara Büyükelçiliği Telefon Numarası Nedir?

Portekiz Ankara Büyükelçiliği Telefon numaraları aşağıdaki gibidir:

Telefon: (0312) 405 41 01
Faks: (0312) 446 36 70

Konsolosluk Bölümü

Telefon:(312)  405 60 29
Faks: (312) 437 38 44

Portekiz Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nedir?

Portekiz Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri şu şekilde belirlenmiştir:

Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma: 09:00-13:00 / 14:00 – 18:00

Portekiz Ankara Büyükelçilik Sitesi

Portekiz vize başvurusu hakkında